Vai nestrādājošam cilvēkam invaliditātes laiks veido apdrošināšanas periodu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. maijā, 2022
Krista

Vai laiks, kad personai bija piešķirta 2. un 3. grupas invaliditāte, ir pielīdzināms darba stāžam pensijas aprēķinam, ja invaliditātes laikā persona nekur nestrādāja?

A
atbild:
02. jūnijā, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Likums “Par valsts pensijām” nosaka, ka līdz 1995. gada 31. decembrim laiks, kad persona atzīta par I, II vai III grupas invalīdu un nestrādā (arī sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību), veido viņas apdrošināšanas stāžu.

Savukārt no 1996. gada 1. janvāra apdrošināšanas stāžā ir ieskaitāmi mēneši, kuros persona ir atzīta par invalīdu (neatkarīgi no invaliditātes grupas un cēloņa), nestrādā, t. i., nav darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, un par šo personu valsts veic sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Aprēķinot vecuma pensiju, minētās apdrošinātās personas invaliditātes laiks ņemams vērā tikai līdz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai.