E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25670
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Vide
3
3

Trokšņu līmeņa fiksēšana

J
jautā:
01. martā, 2022
Eduards

Labdien! Dzīvoju vienstāva privātmājā, pretējās mājas kaimiņš katru dienu no 7 līdz 23 izliek skaļruni, pavērstu pret manu māju, un atskaņo ļoti skaļu mūziku (100+ decibeli ārpusē, 30–50 decibeli iekštelpā). Šādos apstākļos nav iespējams ilgstoši uzturēties ārpusē (galvassāpes), un atpūta iekštelpās arī tiek traucēta. Mēģināju runāt ar kaimiņu, bet cilvēks ir absolūti neadekvāts un uzskata, ka viņš savā īpašumā drīkst spēlēt tik skaļu mūziku, cik vēlas. Policija bija atbraukusi, bet, ņemot vērā, ka piebraucamais ceļš ir pārredzams, viņš paspēj nogriezt mūziku klusu, pirms policija atbrauc. Vēlējos uzzināt, ko šādā situācijā ir iespējams darīt, lai beidzot iestājas miers un klusums. Pēc vairākiem rakstiem (šajā portālā) ar līdzīgām situācijām sapratu, ka būtu iespējams policijai sodīt šādu trokšņošanu par sīko huligānismu (pēc Ministru kabineta 2014. gada 7. janvāra noteikumiem Nr. 16), vienīgi es nezinu, kādi konkrēti soļi (un kādā secībā) man būtu jāsper, lai panāktu vēlamo iznākumu. Lai radītā trokšņa novērtējums būtu izmantojams kā pierādījums, es pieņemu, ka mērījumiem jābūt veiktiem ilgstošā periodā un ar sertificētām mērierīcēm/uzņēmuma palīdzību. Kas veic šādus mērījumus: valsts iestāde vai privāts uzņēmums?

A
atbild:
13. aprīlī, 2022

Sākotnēji jums var ieteikt vērsties pašvaldības policijā ar oficiālu iesniegumu. Iesniegumam varat pievienot jebkādus pierādījumus, ko spējat iegūt patstāvīgi (piem., ar mobilo telefonu veikts videoieraksts). Ja minētās personas darbības ir sistemātiskas un vērstas uz rupju sabiedriskās kārtības traucēšanu, persona var tikt saukta pie kriminālatbildības par huligānismu. Krimināllikuma 231. pants noteic, ka par rupju sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību vai bezkaunībā, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru, iestāžu vai uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību), vai organizāciju darbu (huligānisms), soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Savukārt Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā (11. pants) paredz atbildību par sīko huligānismu, t. i., par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personu mieru, iestāžu, komersantu vai citu institūciju darbu vai apdraudot savu vai citu personu drošību (sīkais huligānisms), piemēro naudas sodu no četrpadsmit līdz simt naudas soda vienībām.

Jāpiebilst, ka mūzikas izpildījums publiskā vietā ir arī autortiesību un blakustiesību pārkāpums. Administratīvā atbildība šajā jomā reglamentēta Autortiesību likuma 72. pantā. Administratīvā pārkāpuma procesu par šā likuma 72. pantā minētajiem pārkāpumiem veic Valsts policija.

Savukārt, lai fiksētu precīzus vides trokšņu mērījumus Ministru kabineta 2014. gada 7. janvāra noteikumu Nr. 16 “Trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtība” izpratnē, mērījumi ir veicami 11. punktā noteiktajā kārtībā, t. i., trokšņa mērījumus atbilstoši šo noteikumu 1. un 3. pielikumā minētajiem nosacījumiem veic laboratorijas, kas akreditētas nacionālajā akreditācijas institūcijā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanu, akreditāciju un uzraudzību, vai citā Eiropas Savienības dalībvalstī akreditētas laboratorijas.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU