FOTO: LV portāls.
Publiskajā apspriešanā līdz 14. novembrim ir nodots Zemkopības ministrijas sagatavotais noteikumu projekts par mājdzīvnieku pavairošanu. Šie noteikumi attieksies uz ikvienu fizisko vai juridisko personu, kuras sunim, kaķim vai mājas seskam dzims mazuļi.
Šī gada 1. jūlijā stājās spēkā plaši grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra:
Lai izpildītu likumā noteikto, Ministru kabinetam (MK) līdz 2024. gada 31. decembrim jāizdod jauni noteikumi, kuros par mājdzīvnieku pavairošanu jānosaka prasības:
Savukārt attiecībā uz apmācību mājdzīvnieku labturības un aizsardzības jomā MK ir jānosaka:
Plašāk par tēmu >> |
Vienotā tiesību aktu projektu publiskā portāla sadaļā “Sabiedriskā līdzdalība” līdz 14. novembrim publiskajai apspriešanai ir pieejams Zemkopības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts. Plānots, ka jaunajiem noteikumiem ir jāstājas spēkā 2025. gada 1. janvārī.
Noteikumu II nodaļa paredz apmācību dzīvnieku labturības un aizsardzības jomā, bet III nodaļā norādītas prasības dzīvnieku pavairošanai.
Saskaņā ar noteikumu projektu telpām, aprīkojumam un inventāram ir jābūt piemērotam dzīvnieku sugai, viegli mazgājamam, tīrāmam un dezinficējamam.
Cik vien iespējams, telpām, aprīkojumam un inventāram ir jābūt aizsargātam no parazītiem un kukaiņiem, un atbilstoši nepieciešamībai ir jānodrošina tā deratizācija un dezinsekcija.
Ja nepieciešams, tad telpai ir jābūt dezinficētai ar dzīvnieku turēšanas vietām piemērotu dezinfekcijas līdzekli.
Dzīvnieka īpašniekam ir jāizstrādā telpu, aprīkojuma un inventāra tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu plāns.
Noteikumu projekts paredz, ka dzīvnieku kopšanai nepieciešamais inventārs un dezinfekcijas līdzekļi jāuzglabā atsevišķā telpā vai vietā, kas ir fiziski nodalīta no dzīvnieku turēšanai un barības uzglabāšanai paredzētajām telpām vai vietām.
Plānots noteikt, ka dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir jāiekārto arī telpas vai nodalītas vietas slimo un ievainoto dzīvnieku izvietošanai.
Noteikumu projektā paredzētas papildu prasības dzīvnieku kopējam, ja dzīvnieku īpašnieks tādu izmanto.
Plānots noteikt, ka dzīvnieka kopēju uzrauga persona, kas ir apmācīta dzīvnieku labturības un aizsardzības jomā, līdz viņš ir apliecinājis darbam nepieciešamo kompetenci:
Tāpat noteikumu projekts paredz pienākumu dzīvnieka kopējam vai personai, kas ir apmācīta dzīvnieku labturības un aizsardzības jomā, vismaz divas reizes dienā izvērtēt dzīvnieka veselības stāvokli un turēšanas apstākļus.
Jaundzimušus, slimus vai ievainotus dzīvniekus, kā arī suņa, kaķa un mājas seska mātītes, kas ir grūsnas vai zīdīšanas periodā, jāpārbauda biežāk.
Dzīvniekus ar slimības pazīmēm, kuri ir ievainoti vai kuru labturība ir apdraudēta, bez kavēšanās jāpārvieto uz atsevišķu telpu vai vietu un, ja nepieciešams, nekavējoties jānodrošina dzīvnieka veterinārmedicīniskā aprūpe.
Noteikumu projekts paredz noteikt, ka suņa mātītes izmanto pavairošanai, sākot ar otro meklēšanās reizi (oestrus), bet kaķa mātītei ir jābūt vismaz 10 mēnešus vecai un ar pilnīgi izaugušu skeletu.
Suņa, kaķa un mājas seska mātītes nevar izmantot pārošanai vai apsēklošanai zīdīšanas periodā.
Suņa mātītēm, kurām divu gadu laikā ir bijušas trīs sekojošas grūtniecības, ieskaitot nedzīvi dzimušos metienus, ir jānodrošina, ka neiestājas grūtniecība vismaz vienu gadu.
Pavairošanai neizmanto suņa un kaķa mātīti, kurai ir bijis ķeizargrieziens.
Suņa mātītei, kas ir sasniegusi astoņu vai vairāk gadu vecumu, un kaķa mātītei, kas ir sasniegusi sešu vai vairāk gadu vecumu, pirms pavairošanas ir jānodrošina veterinārārsta fiziska pārbaude.
Noteikumu projekts šobrīd paredz, ka apmācību ir tiesīga īstenot persona, kurai ir izglītība veterinārmedicīnā un darba pieredze specialitātē vismaz pēdējos piecus gadus.
Apmācība nebūs vajadzīga personai, kura jau ir ieguvusi izglītību veterinārmedicīnā ne vēlāk kā pirms 10 gadiem, izņemot personas, kurām ir darba pieredze specialitātē vismaz pēdējos piecus gadus.
Plānots noteikt, ka šāda apmācība būs jāapgūst periodiski reizi desmit gados.
Minimālais apmācības ilgums būs sešas stundas, un tās noslēgumā jānokārto rakstveida pārbaudījums, atbildot uz 60 testa jautājumiem. Noteikumu projekts pašlaik paredz, ka pārbaudījums tiks uzskatīts par nokārtotu, ja būs pieļautas ne vairāk par četrām kļūdām.
Noteikumu projekta pielikumā ir norādīts, kas jāapgūst minimālajā apmācības programmā suņu, kaķu un mājas sesku labturības un aizsardzības jomā.
Kā piedalīties publiskajā apspriešanā Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portāls). Lai piedalītos publiskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (šajā gadījumā “Noteikumi par suņa, kaķa un mājas (istabas) seska pavairošanu”), augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties jaunumiem”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”. Izteikt priekšlikumus un iebildumus par noteikumu projektu var līdz 14. novembrim.
|