Vai dāvinājuma līgums par labu vienam bērnam izslēdz otra bērna tiesības uz šo īpašumu

J
jautā:
20. februārī, 2022
Oskars

Labdien! Ģimenē esam divi pieauguši bērni. Māte uzdāvināja māsai dzīvokli, kuru viņa pārdeva un visu naudu paturēja sev, atstājot mani bešā. Vai tā rīkoties bija likumīgi, un vai arī man tomēr pienāktos finansiāla atlīdzība no šiem darījumiem?

A
atbild:
24. februārī, 2022

Dzīvokļa īpašuma likuma 9. pants noteic, ka īpašniekam ir tiesības rīkoties ar  sev piederošo īpašumu, tostarp to pārdot. Lai rīkotos ar īpašumu, īpašuma tiesībām ir jābūt nostiprinātām zemesgrāmatā. To nosaka Civillikuma 994. panta pirmā daļa un arī Dzīvokļa īpašuma likuma 8. panta pirmā daļa.

Tādējādi īpašniece (māte) ir tiesīga sev piederošo dzīvokli ne tikai pārdot, bet arī pēc savas izvēles dāvināt (tostarp tikai vienam no saviem bērniem).

Taču, ja māte pēc savas nāves nebūs atstājusi citu mantu, tad pārējiem bērniem būs tiesības (nevis pienākums) izprasīt savu mantojuma neatņemamo daļu. Vairāk par to lasiet šeit.