TĒMA: Tieslietas

Kriminālprocesa apturēšanu un atjaunošanu paredz Kriminālprocesa likums

J
jautā:
04. februārī, 2022
Olegs

No prokurora nolēmuma kriminālprocesā man kļuva zināms, ka konkrēta persona, kurai, visticamāk, ir apsūdzētā statuss arī citā kriminālprocesā, neatrodas Latvijas Republikā, bet ārzemēs un viņas atrašanās vieta nav zināma. Tomēr man nav tiesiskā statusa citā kriminālprocesā. Vai prokuroram – cita kriminālprocesa virzītajam – ir pienākums pārbaudīt, vai zudis kriminālprocesa apturēšanas iemesls, saņemot par to informāciju, neatkarīgi no ziņu saņemšanas veida vai avota, t. sk. personas statusa kriminālprocesā?

A
atbild:
23. februārī, 2022
Olga Lauva
juriste

Kriminālprocesa apturēšanu un atjaunošanu paredz Kriminālprocesa likuma 378. pants.

Procesa virzītājs aptur kriminālprocesu, ja ir veiktas visas procesuālās darbības, kas iespējamas bez aizdomās turētā vai apsūdzētā, un ja:

1) aizdomās turētais vai apsūdzētais saslimis ar slimību, kura uz ilgāku laiku ir par šķērsli procesuālo darbību veikšanai ar šīs personas piedalīšanos, un to apliecina ārstniecības iestādes izdots atzinums;

2) aizdomās turētais vai apsūdzētais slēpjas un nav zināma viņa atrašanās vieta;

3) aizdomās turētā vai apsūdzētā atrašanās vieta ir zināma, bet viņš atrodas ārpus Latvijas teritorijas;

4) personai, kura saucama pie kriminālatbildības, ir kriminālprocesuālā imunitāte un nav saņemta kompetentas institūcijas atļauja uzsākt kriminālvajāšanu;

5) ir citi Kriminālprocesa likumā noteikti gadījumi.

Ja kriminālprocesa pareizai izlemšanai būtisks pierādījums ir tiesas nolēmums kādā citā nepabeigtā procesā, procesa virzītājs kriminālprocesu var apturēt līdz laikam, kad spēkā stājas nolēmums tajā procesā.

Ja krimināllietā ar vairākiem aizdomās turētajiem vai apsūdzētajiem kriminālprocess tiek apturēts pret vienu vai vairākiem no tiem, attiecībā uz pārējiem aizdomās turētajiem un apsūdzētajiem kriminālprocesu var turpināt, vienlaikus izlemjot jautājumu par krimināllietas sadalīšanu šajā likumā noteiktajā kārtībā.

Savukārt Kriminālprocesu atjauno, ja zudis kriminālprocesa apturēšanas iemesls.

Lēmumu par kriminālprocesa apturēšanu vai par tā atjaunošanu var uzrakstīt arī rezolūcijas veidā. Lēmums par kriminālprocesa apturēšanu vai lēmums par kriminālprocesa atjaunošanu nav pārsūdzams.

Ja aizdomās turētais vai apsūdzētais slēpjas un nav zināma viņa atrašanās vieta, procesa virzītājs pieņem lēmumu par minētās personas meklēšanu un nodod izpildei operatīvās darbības subjektam tā kompetences ietvaros.

Kriminālprocesa apturēšanas gadījumā drīkst veikt procesuālās darbības nolūkā noskaidrot meklēšanā izsludinātās personas atrašanās vietu.