Vai servitūta ceļu var ierobežot ar žogu

J
jautā:
02. februārī, 2022
Kaspars

Labdien! Pār (caur) manu zemi iet cauri ceļa servitūts, pa kuru brauc kaimiņš, bet diemžēl ne vienmēr tiek izmantots 4,5 metri platumā ceļš (bieži izmanto līdz pat 8 metriem). Vai es drīkstu savā īpašumā tieši gar ceļa servitūta malām uzstādīt žogu vai nolikt savas divas vecās automašīnas, tieši atstājot pa vidu kaimiņam lietošanai 4,5 metrus platu atstarpi, kas viņam pienākas izmantošanai? Vai nebūs tā, ka viņš izsauks policiju un liks žogu vai automašīnas noņemt, jo tās neļaus, iespējams, viņam tur īsti izbraukt, kā viņš vēlas? Vienoties nesanāk, jo saka: “Braukšu, kā gribu.” Saprotu, ka pilnībā aizliegt nedrīkstu. Paldies!

A
atbild:
08. februārī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Civillikuma 1231. pantu servitūtu var nodibināt ar likumu, tiesas spriedumu, līgumu vai testamentu. Tādēļ katrā konkrētā gadījumā ir jāskatās, uz kāda pamata servitūta tiesība ir nodibināta, un jāpārbauda, vai šajā dokumentā ir norādīts ceļa servitūta platums. Tikai tad, ja, nodibinot ceļa servitūtu, nekas nav teikts par ceļa platumu, atbilstoši Civillikuma 1158. pantam tam jābūt vismaz 4,5 m platam. Savukārt tai personai, kurai pieder servitūta tiesība, tā jāizlieto taisnprātīgi, saudzējot pēc iespējas cita īpašuma tiesību (Civillikuma 1139. pants). Tādēļ servitūta tiesības izmantošana, ignorējot noteikto servitūta apjomu, nav pieļaujama. Vienlaikus būtu jāatceras, ka servitūta tiesības izlietotāja disciplinēšanai ir jāizmanto tikai tiesiski līdzekļi, tostarp žoga būvniecība būtu jāveic atbilstoši būvniecības prasībām.