TĒMA: Nodokļi

Kādi ir nosacījumi tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
09. janvārī, 2022
Egils

Labdien! Ir jautājums. 12 mēnešus biju IK, pēc tam likvidēju biznesu. Visi nodokļi tika maksāti. Vai tagad, pēc IK likvidācijas, varu kļūt par bezdarbnieku un saņemt bezdarbnieka pabalstu? Paldies.

A
atbild:
25. janvārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieka pabalstu maksā, kad ir iegūts bezdarbnieka statuss un ir izpildīti citi nosacījumi pabalsta saņemšanai.

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” individuālais komersants ir pašnodarbināta persona, kurai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) jāveic kā pašnodarbinātai personai.

Pašnodarbinātais nav apdrošināts bezdarbam, jo pats atbild par savu nodarbinātību un, veicot iemaksas, par apdrošināšanu bezdarbam nemaksā. Līdz ar to arī apdrošināšanas periods no pašnodarbinātības nedod tiesības uz pabalstu.

Pašnodarbinātajam, maksājot 31,07% obligāto iemaksu likmi, ir pensiju apdrošināšana, invaliditātes apdrošināšana, maternitātes un slimības apdrošināšana, vecāku apdrošināšana, veselības apdrošināšana.