Ja ēkai nav nekādu dokumentu

J
jautā:
07. janvārī, 2022
Mārīte

Labdien! Es vēlos nopirkt īpašumu mazdārziņu apbūves teritorijā. Īpašums sastāv no zemes vienības un uz tās esošā ēkas (71.84 m2), divstāvu ēka. Lieta tāda, ka šai ēkai nav nekādu dokumentu. Kas šādā situācijā man ir jādara, kur man ir jāvēršas, lai visus dokumentus nokārtotu? Cik ilgi var ieilgt šis process?

A
atbild:
11. janvārī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Ja būve nekur nav reģistrēta kā patstāvīgs īpašuma objekts, tā ir piekritīga zemes īpašniekam atbilstoši Civillikuma 968. pantam. Šādā gadījumā zemes īpašnieks ir tiesīgs vērsties ar attiecīgu pieteikumu tiesā, lai atzītu tam īpašuma tiesības uz būvēm kā zemes īpašniekam atbilstoši likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību” 14. panta ceturtajai daļai un Civillikuma 968. pantam.

Ar prasības pieteikumu par īpašuma tiesību atzīšanu būtu jāvēršas tajā tiesā, kuras teritorijā atrodas attiecīgais nekustamais īpašums.

Taču, lai detalizētāk izprastu situāciju, ieteicams vērsties pie jurista vai zvērināta advokāta.