Ja vēlas uzstādīt vasaras mājiņas

J
jautā:
16. decembrī, 2021
Rihards

Labdien! Vēlos savā īpašumā uzstādīt nelielas vasaras mājiņas (20 m2). Mājiņa tiks būvēta uz metāla karkasa, kurš ir uz riteņiem, bet nav paredzēts piedalīties ceļu satiksmē (pārvietojams tikai pa slēgtu teritoriju), piekabinot pie automašīnas. Iekšā ir plānots elektrības un ūdens pieslēgums, ko var viegli atvienot pārvietošanas gadījumā. Vēlos vasaras sezonā (~ 30 dienas) laist iekšā cilvēkus palikt un atpūsties pa diennaktīm. Vai man tas ir jāsaskaņo ar būvvaldi? Vai tam ir nepieciešams arhitekta projekts? Vai varbūt nav vajadzīgs nekas, jo pēc likuma nav aizliegts dzīvot piekabē. Vai tām mājiņām ir nepieciešami nosaukumi un paskaidrojums, kam tās paredzētas?

A
atbild:
17. decembrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Vispirms jums būtu jāvēršas vietējā pašvaldībā un jāiepazīstas ar teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem. Daudzās pašvaldībās ir aizliegts izmantot kā būves transportlīdzekļu vai vagonu korpusus vai to daļas, kuģu korpusus vai to daļas, treilerus, konteinerus u. c. līdzīga rakstura objektus, izņemot, ja risinājums ir saskaņots atbilstoši būvniecības procesu regulējošajiem normatīvajiem aktiem.

Piemēram, Rīgas pilsētas būvvalde norāda, ka saskaņā ar Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem karavānas, treileri (vagoni) un citas līdzīgas ēkas ir palīgēkas, kuras nedrīkst uzstādīt zemesgabalā, ja tajā jau nav izvietota ēka ar galveno teritorijā noteikto izmantošanu (savrupmāju apbūves teritorijā tā ir dzīvojamā māja).

Ministru kabineta noteikumi Nr. 693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21” nosaka prasības, kādas ievēro, projektējot ēkas, stadionus, arēnas, brīvdabas estrādes un citas brīvdabas izklaides būves, kā arī prasības to novietošanai, jaunai būvniecībai, atjaunošanai, pārbūvei un restaurācijai.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 1. pielikuma 1. grupas ēkas iedalījuma kritērijā “Platība, apbūves laukums” ir iespējami trīs gadījumi:

  • mazēka (vienstāva ēka, arī nojume un palīgēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m²);
  • ārpus pilsētu un ciemu teritorijām vienstāva lauku saimniecību nedzīvojamā ēka, kura nav paredzēta dzīvnieku turēšanai, un palīgēka (piemēram, saimniecības ēka, noliktava, šķūnis, pagrabs, nojume, garāža) ar apbūves laukumu līdz 60 m²;
  • atsevišķa rūpnieciski izgatavota vienstāva ēka ar apbūves laukumu līdz 60 m², arī konteinertipa ēka vai būvizstrādājums, izņemot ēku, kurā tiek izvietota bīstama iekārta.

Dokumenti būvvaldē tiek iesniegti vienkāršotā kārtībā. Ministru kabineta 2014. gada 2. septembrī pieņemto noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 22. punktā ir noteikts dokumentu sastāvs, kas jāiesniedz būvvaldē.

Vairāk par to, kādi ir pārvietojamo māju uzstādīšanas noteikumi, var lasīt šajā LV portāla skaidrojumā.