Par fiziskās personas maksātnespējas procesu

J
jautā:
15. decembrī, 2021
Silva

Vai varat pastāstīt par to, kā iesniegt maksātnespēju privātpersonai (parāds – 8 tūkstoši)? Kādi dokumenti jāpievieno klāt (izziņa no CSDD, Zemesgrāmatas vai kaut kas tāds)? Vai iespējams redzēt maksātnespējas pieteikuma paraugu? Un vai to varu kārtot pati bez maksātnespējas konsultanta jurista?

A
atbild:
09. martā, 2022
Linda Ņikona
LV portāls

Fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt jebkura pilngadīga fiziskā persona:

  • kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs, bet nav individuālais komersants;
  • kuras parādsaistības pārsniedz 5000 eiro un tām ir iestājies izpildes termiņš, bet personai nav iespēju tās nokārtot;
  • kuras parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro, to izpildes termiņš iestāsies gada laikā un ar pierādāmiem apstākļiem personai nebūs iespējams tās nokārtot.

Fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams personai, kura:

  • pēdējo trīs gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētajiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā;
  • pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas saistības;
  • pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;
  • pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības.

Lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, fiziskajai personai ar attiecīgu pieteikumu ir jāvēršas rajona (pilsētas) tiesā. Fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu var iesniegt tikai pats parādnieks, kreditoriem šādu tiesību nav.

Fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanas un izskatīšanas kārtību regulē Civilprocesa likums. Proti, pieteikums iesniedzams tiesā pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas, kas viņam bija reģistrēta trīs mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā, bet, ja tādas nav, – pēc faktiskās dzīvesvietas.

Attiecīgo tiesu var meklēt šeit. Norādītajā tīmekļvietnē, ievadot meklētājā pilsētu vai novadu, tiks uzrādītas konkrētajai adresei piekritīgās tiesas kontaktinformācija.

Fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma paraugs, piemēram, kā pielikums kādā normatīvajā aktā, nav atrodams. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka pieteikumā, kas adresēts attiecīgajai tiesai, jānorāda:

  • parādnieka vārds, uzvārds, personas kods un deklarētā dzīvesvieta;
  • apstākļi, kuru dēļ fiziskā persona nav spējīga izpildīt saistības;
  • visa termiņā neizpildīto saistību kopējā summa;
  • visa to saistību kopējā summa, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā;
  • parādnieka mantas sastāvs, tajā skaitā parādnieka daļa laulāto kopīgajā mantā un citā kopīpašumā;
  • vai maksātnespējas procesam piemērojami Padomes regulas Nr. 2015/848 panta 1. punkta “a” apakšpunkta noteikumi (t.i., vai parādniekam ir kreditori vai manta citā Eiropas Savienības dalībvalstī).

Maksātnespējas procesa pieteikumam jāpievieno dokumenti, kas apstiprina:

  • valsts nodevas un citu tiesas izdevumu samaksu likumā noteiktajā kārtībā un apmērā;
  • fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta samaksu;
  • apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots.

Pieteikuma iesniegšanai obligāti nav nepieciešama jurista vai advokāta palīdzība, fiziska persona to var rakstīt pati.

Fiziskās personas maksātnespējas procesa minimālās izmaksas, ko tā pati sedz, ir:

  • depozīts 1000 eiro apmērā (divas minimālās mēnešalgas);
  • valsts nodeva 70 eiro apmērā (pieteikums tiesai).

Papildu informāciju aicinām meklēt LV portāla publikācijās:

           Fiziskās personas maksātnespējas process – uzsākšana un norise.