E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25000
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai jāmaksā nodoklis no uzdāvināta nekustamā īpašuma pārdošanas ienākuma

J
jautā:
13. decembrī, 2021
Jānis

Labdien! Ja dāvanā ir saņemts zemesgabals, kurš senāk iegādāts par 25 000 EUR, un pārdodu šo zemesgabalu par 60 000 EUR, vai man ir jāmaksā 20% nodoklis no 60 000 EUR (pārdošanas summa) vai 35 000 EUR (peļņas summas)? Paldies!

A
atbild:
16. decembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma.

Pārdodot zemesgabalu, no ienākuma jāmaksā 20% nodoklis no kapitāla pieauguma, ja vien nav kāds no gadījumiem, kas paredz nodokļa atbrīvojumu (tas ir bijis vienīgais īpašums pēdējos piecos gados; gūtais ienākums tiek iegūts līdzīgā nekustamajā īpašuma iegādei). Apliekamais ienākums ir starpība, kāda veidojas, no nekustamā īpašuma pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību. Nekustamā īpašuma iegādes vērtība būs dāvinājuma līgumā norādītā vērtība, kas nav lielāka par nekustamā īpašuma atsavināšanas cenu.

Nekustamā īpašuma iegādes vērtības noteikšanai ir vēl citi nosacījumi atsevišķiem gadījumiem. Tajā skaitā noteikts: ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata no fiziskās personas, kuru ar maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, un nekustamais īpašums tiek atsavināts 60 mēnešu laikā pēc tā reģistrācijas zemesgrāmatā uz maksātāja vārda, par tā iegādes vērtību uzskata konkrētā nekustamā īpašuma:

1) vērtību, par kādu dāvinātājs šo nekustamo īpašumu iegādājies, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un maksātāja rīcībā ir dokumenti, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību;

2) aktuālo kadastrālo vērtību gadā, kad nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā uz dāvinātāja vārda, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un maksātāja rīcībā nav dokumentu, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību;

3) aktuālo kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma atsavināšanas gadā, kura koriģēta, kadastrālo vērtību dalot ar Centrālās statistikas pārvaldes noteikto katra gada patēriņa cenu indeksu par pēdējiem 10 gadiem pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas, ja nekustamo īpašumu dāvinātājs ieguvis līdz 2000. gada 31. decembrim.

Lai zinātu, vai būs jāmaksā nodoklis un kādā apmērā, jau pirms pārdošanas individuālā situācijā ieteicams konsultēties Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 71 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU