Kā var mainīt ģimenes valsts pabalsta saņēmēju

J
jautā:
21. novembrī, 2021
Jāni

Labdien! Bērnu naudu saņem māte, bet bērns dzīvo pie manis (tēva) jau 10 gadus. Kas jādara, lai bērnu naudu saņemtu es?

A
atbild:
17. decembrī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Sukure, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Ģimenes valsts pabalstu (turpmāk – pabalsts) piešķir vienam no bērna vecākiem. Vecāki savā starpā labprātīgi vienojas, kurš pieprasīs pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). Ja pabalsts ir piešķirts bērna mātei, bet turpmāk to vēlas saņemt bērna tēvs, tad ir divi varianti, kā rīkoties:

1. Bērna māte iesniedz iesniegumu par labprātīgu atteikšanos no pabalsta turpmākās saņemšanas. Savukārt bērna tēvs – raksta iesniegumu par pabalsta piešķiršanu;

2.  Ja vecāku starpā ir domstarpības un labprātīga vienošanās par pabalstu saņemšanu nav iespējama, vecāki vēršas bāriņtiesā vai arī tiesā, lai noteiktu, kurš no vecākiem īsteno ikdienas aizgādību un bērna faktisko audzināšanu. Pamatojoties uz vecāka iesniegumu un bāriņtiesas lēmumā vai tiesas spriedumā noteikto, VSAA piešķirs pabalstu.