Kā pašnodarbinātajam nosaka tiesības uz pabalstiem, un kā pabalstus aprēķina

J
jautā:
07. novembrī, 2021
Elina

Labdien! Es esmu pašnodarbināta persona un vēlējos noskaidrot, kā tiek aprēķināts maternitātes pabalsts un vecāku pabalsts. Dekrētā man jādodas 2022. gada februārī. Vai es saprotu pareizi, ka 2021. gada 4. ceturksnis vairs netiek ņemts vērā aprēķinā? Paldies par atbildi jau iepriekš.

A
atbild:
26. novembrī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu ir nosakāmas, ja ir izpildīts nosacījums par kvalifikācijas periodu.

Sociālajām  iemaksām maternitātes un vecāku apdrošināšanai jābūt veiktām:

  • ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B), vai
  • ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Jums kā  pašnodarbinātajai personai, nosakot tiesības saņemt maternitātes pabalstu (par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku) un vecāku pabalstu, tiks vērtēts, vai faktiski būsiet veikusi obligātās iemaksas tajā kalendāra gada ceturksnī, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums, vai arī iepriekšējā ceturksnī pirms ceturkšņa, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.

Ja maternitātes pabalstu pieprasīsiet 2022. gada februārī  (2022. gada 1. ceturksnī), tad jūsu gadījumā iemaksām jābūt faktiski veiktām 2022. gada 1. ceturksnī un 2021. gada 4. ceturksnī.

Kad noteiktas tiesības, aprēķina vidējo iemaksu algu:

  • ja esat pašnodarbināta persona – vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot trīs kalendāros mēnešus pirms gada ceturkšņa, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.

Proti, ja darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību tiks izsniegta 2022. gada februārī, tad vidējās iemaksu algas aprēķina periods būs no 2020. gada oktobra līdz 2021. gada septembrim ieskaitot.

Tātad veiktās iemaksas par 2021. gada 4. ceturksni tiks ņemtas vērā tiesību noteikšanai, bet ne aprēķinam.

Pabalsta apmērs:

Maternitātes pabalstu piešķir 80% apmērā no jūsu aprēķinātās vidējās iemaksu algas.

Savukārt, ja sievietei ir noteiktas tiesības un piešķirts maternitātes pabalsts par attiecīgo bērnu, tad viņai par šo bērnu ir tiesības arī uz vecāku pabalstu.

Vecāku pabalsta apmēru nosaka atkarībā no tā, kādu tā saņemšanas ilgumu jūs izvēlēsieties:

  • ja līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai, to aprēķinās 60% apmērā no jūsu vidējās iemaksu algas;
  • ja līdz bērna pusotra gada vecumam, to aprēķinās 43,75% apmērā no jūsu vidējās iemaksu algas.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informējošos kanālus: rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.