Iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvo likmi piemēro gada ienākumiem

J
jautā:
26. oktobrī, 2021
Kirils

Labdien! Esmu pašnodarbinātais, un mani gada ienākumi no saimnieciskās darbības ir 10 000 eiro. Strādāju arī uzņēmumā SIA “X” kā darba ņēmējs. Vai es varu saviem saimnieciskās darbības ienākumiem piemērot 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli, kaut arī mana algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam uzņēmumā SIA “X”?

A
atbild:
01. novembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

No saimnieciskās darbības ienākuma maksājamo nodokli aprēķina par gadu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.

Saimnieciskās darbības veicējam gada ienākuma deklarācija jāiesniedz obligāti. Nodokļa likmi un nodokļa apmēru ietekmē progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums, kuru lielums ir atkarīgs no kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem, tātad – ne tikai no darba algas, bet arī no saimnieciskās darbības ienākumiem.

IIN likme, kas jāmaksā no gada apliekamā ienākuma:

  • 20% – gada ienākumam līdz 20 004 eiro;
  • 23% – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 62 800 eiro (2021. gadā);
  • 31% – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800 eiro (2021. gadā).