Prokūras izbeigšana

J
jautā:
20. oktobrī, 2021
Martins

SIA īpašnieki iecēla par prokūristu ar tiesībām slēgt līgumus, lauzt līgumus, pārdot, ieķīlāt utt., respektīvi, ar visplašākajām tiesībām. SIA tika pārdots citiem investoriem, bet prokūra Uzņēmumu reģistrā palika ar visām iepriekšējām tiesībām. Vai esošā prokūra un ar to saistītās tiesības/iespējas pie jaunajiem īpašniekiem ir likumīga un tiesiska? Jautāju, jo negribētu nokļūt situācijā, ka jaunie īpašnieki paziņo, ka viņi nav iecēluši nekādu prokūristu, un līdz ar to manas veiktās darbības ir nelikumīgas.

A
atbild:
02. novembrī, 2021

Komerclikuma 38. panta 3. daļa nosaka, ka izmaiņas prokūrista pārstāvības tiesībās un prokūras izbeigšanos komersants piesaka ierakstīšanai komercreģistrā. Savukārt šīs pašas tiesību normas 39. pants nosaka prokūras izbeigšanās gadījumus:

  1. Komersantam ir tiesības jebkurā laikā vienpusēji atsaukt prokūru neatkarīgi no tās tiesiskās attiecības, uz kuras pamata prokūra izdota. Prokūras atsaukšana neietekmē prokūrista tiesības saņemt nolīgto atlīdzību;
  2. Pēc individuālā komersanta nāves prokūra paliek spēkā;
  3. Prokūra izbeidzas ar prokūrista nāvi.

Tādējādi prokūru var atsaukt (izbeigt) kapitālsabiedrības valde, vai prokūrists pats atkāpjas no amata.

Kapitālsabiedrības dalībnieku maiņa neietekmē prokūras esību spēkā.