TĒMA: Nodokļi

Kādas ir iespējas deklarēt attaisnotos izdevumus, ja nav ar nodokli apliekamu ienākumu

J
jautā:
04. oktobrī, 2021
Inese

Labdien! Kopš 05.04.2021. esmu bērna kopšanas atvaļinājumā, kas ilgs līdz 02.08.2022. Vai 01.03.2022., iesniedzot čekus par saņemtajiem ārsta pakalpojumiem Valsts ieņēmumu dienestā, man tiks atmaksāti 20%, ņemot vērā, ka faktiski visu 2021. gadu esmu BKA un pirms tam saņēmu slimības lapu saistībā ar pirms un pēcdzemdību periodu un nekādus ienākumus nesaņēmu? Ja netiks, vai manus čekus var iesniegt radinieks, piemēram, māte? Paldies!

A
atbild:
26. oktobrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jā, pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem var atgūt tad, ja taksācijas gadā ir bijuši ar nodokli apliekami ienākumi. Viens no variantiem – gada deklarāciju var iesniegt, taču attaisnotie izdevumi, kuriem nebūs pretī ienākuma nodokļa maksājumu, tiks pārcelti uz nākamajiem trim gadiem, un, ja turpmāk būs ienākumi, tad arī nodokļa daļa tiks atmaksāta. Taču attaisnotos izdevumus var deklarēt arī ģimenes locekļi, tajā skaitā māte. Gan pašam deklarācijas iesniedzējam, gan ģimenes locekļiem katram ir autonoma summa – 600 eiro gadā –, no kuras var atgūt 20% nodokli.