Kā sadalīt zemesgabalu, kas ir kopīpašumā

J
jautā:
10. septembrī, 2021
Ludmila

Lūdzu sniegt konsultāciju par kopīpašuma sadali: man pieder 2/3 no zemesgabala kopīpašuma. Gar vienu īpašuma malu ir ceļš, kurš nav noformēts kā servitūts un kuru līdz pusei izmantoju es un vēl 3 kaimiņi visā ceļa garumā. Īpašnieks, kam pieder 1/3 īpašuma, vēlas atdalīt savu daļu, es piekrītu, bet, tā kā viņam nav nepieciešams šis iebraucamais ceļš, viņš vēlas atdalīt savu zemi un nodalīt man šo iebraucamā ceļa joslu, kas man nav izdevīgi. Lūdzu konsultāciju, kā labāk rīkoties šādā gadījumā, kad mana īpašuma daļa tiek samazināta visa iebraucamā ceļa garumā un apgrūtinājums paliek tikai man, kaut gan īpašums ir vienots ar ceļu gar vienu malu visā īpašuma garumā.

A
atbild:
01. oktobrī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Ja kopīpašnieki vēlas sadalīt kopīpašumu reālās daļās, vispirms ir jāvēršas vietējā pašvaldībā ar iesniegumu par zemesgabala dalīšanu, proti, jānoskaidro, vai zemesgabalu vispār ir iespējams sadalīt. Ja īpašumu var dalīt reālās daļās, tad visiem kopīpašniekiem jāvienojas par īpašuma dalīšanu un tiek ņemti vērā juridiskie un praktiskie aspekti. Ja vienoties nevar, tad strīds risināms tiesā.