Labdien, mana vecmāmiņa uzdāvināja dzīvokli savai mazmeitai (manai māsai), taču sliktās izturēšanās dēļ viņa dzīvokli vēlas uzdāvināt man (arī esmu mazmeita), taču mana māsa ir iekrājusi parādu par komunālajiem maksājumiem. Kam šis parāds būs jāsedz? Vai šādu dzīvokli var dāvināt, un cik ilgā laikā parāds ir jānosedz, lai dzīvoklis nonāktu mana īpašumā? Vai parādu ir iespējams maksāt pa daļām? Paldies!
Ar šo dāvinājuma lietu, šķiet, jums nebūs vienkārši. Par dāvinājuma veidiem sīkāk varat izlasīt LV portāla rakstā „Dāvinājuma līgums. Kas jāņem vērā, to noslēdzot?”. Ja dāvinājuma akts apstiprināts notariāli bez papildu nosacījumiem, tad vecmāmiņai būs gana jānopūlas, lai sagādātu pierādījumus dāvinājuma līguma laušanai tiesā. Civillikuma (Ceturtā daļa „Lietu tiesības”) 1919. pants nosaka: „Dāvinājumu var atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ.”
Ja dāvinājums ir bijis šāds un dzīvokļa īpašnieka maiņa reģistrēta zemesgrāmatā, tad parādi ir uz Jūsu māsas kā dzīvokļa īpašnieces vārda.
Ja dzīvoklis uzdāvināts formāli uz mutiskas vienošanās pamata un tagad vecmāmiņa vēlas to oficiāli dāvināt Jums, tad parādi skaitās viņai kā īpašniecei.
Taču jebkurā gadījumā līdz ar dāvinājuma akta laušanu, jauna akta noslēgšanu un īpašuma reģistrēšanu zemesgrāmatā tos nāksies pārņemt nākamajam īpašniekam. (Pēc goda un taisnības parādus vajadzētu nomaksāt tam, kurš tos ir uzkrājis, taču no jautājumā iekļautās informācijas nojaušams, ka šo jautājumu būs iespējams kārtot tikai juridiski.)
Latvijas Nekustamo īpašumu pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš skaidro, ka komunālo parādu maksājumu parāds nekādi netraucē dzīvokļa īpašumu pārdot, dāvināt vai mantot. Ja parādu nav iespējams samaksāt uzreiz, tad ieteicams doties pie mājas pārvaldnieka, kā arī komunālo pakalpojumu sniedzēja un vienoties par laika grafiku, kad saistības tiks nokārtotas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!