Kā aprēķina maternitātes pabalstu

J
jautā:
19. augustā, 2021
Anastasija

Kā tiek aprēķināts maternitātes pabalsts, ja, piemēram, māte sāk strādāt jaunā darbā un pēc 8 mēnešiem dodas bērna kopšanas atvaļinājumā? Vai maternitātes pabalsts tiek rēķināts, summējot iepriekšējā darbā gūtos ienākumus + jaunajā darbā gūtos ienākumus – summāri pēdējo 12 mēnešu laikā?

A
atbild:
23. augustā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Maternitātes pabalsta pirmo daļu izmaksā par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām, ja topošā māte līdz 12. grūtniecības nedēļai ir stājusies medicīniskajā uzskaitē. Pabalsta otro daļu par dzemdību atvaļinājuma 56 vai 70 kalendārajām dienām izmaksā pēc bērna piedzimšanas.

Nosakot maternitātes pabalsta apmēru, ņem vērā vidējo apdrošināšanas iemaksu algu – darba ņēmējai par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā sācies grūtniecības atvaļinājums.

Šajos 12 mēnešos ņems vērā gan tās algas, kas saņemtas jaunajā darbavietā, gan iepriekšējā darbavietā gūtos ienākumus tajos mēnešos, kuri ietilps aprēķina 12 mēnešos. Tātad – algas summēs un noteiks kalendāra dienas vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalstam.

Kalendāra dienas vidējo algu aprēķina pēc formulas:

Vd = (A1+A2+…+A12) : D

Vd – kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga

A1, A2 + A12 – apdrošināšanas iemaksu algas summa

D – kalendāra dienu skaits

Pabalstu piešķir 80% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Aprēķināto pabalsta apmēru reizina ar darbnespējas lapā norādīto dienu skaitu.

Informācija par pabalstiem ģimenēm ar bērniem ir atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.