Atvaļinājuma kompensācijas saņemšana

J
jautā:
07. augustā, 2021
juris

Vai varu saņemt kompensāciju par trīs gadus neizmantoto atvaļinājumu?

A
atbild:
20. augustā, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ikvienam darbiniekam viena darba gada laikā ir tiesības uz darba devēja apmaksātu četru kalendāra nedēļu ilgu atvaļinājumu. Atvaļinājumu piešķir pusēm vienojoties vai pēc iepriekš sastādīta atvaļinājuma grafika. Atvaļinājumu var izmantot pilnā apmērā vai pa daļām. Viena atvaļinājuma daļa nevar būt īsāka par divām kalendāra nedēļām, lai darbiniekam nodrošinātu iespējas pilnvērtīgi atpūsties. Minēto nosaka Darba likuma 149 un 150. pants. Darba likums aizliedz darba devējam izmaksāt atvaļinājuma naudu, vienlaikus nodarbinot darbinieku un atvaļinājumu nepiešķirot.  Ja atvaļinājums ilgākā laika periodā ir uzkrāts, jums var ieteikt lūgt darba devējam atvaļinājumu piešķirt, attiecīgi kārtējam atvaļinājumam pievienojot daļu no uzkrātā atvaļinājuma. Jo Darba likumā noteiktā vienīgā iespēja (Darba likuma 149. panta piektā daļa) saņemt atvaļinājuma kompensāciju pilnā apmērā ir situācijā, kad darba attiecības tiek izbeigtas.