TĒMA: Nodokļi

Nebanku kredītu sniedzējiem ir jāsaņem licence

J
jautā:
14. jūlijā, 2021
olga

Kredīta devējs ir fiziska persona. Vai ir fizisko personu kā kredītdevēju reģistrs? Kur to var redzēt, ja ir? Vai šādai personai ir jāmaksā ienākuma nodokļi no iekasētiem procentiem?

A
atbild:
19. jūlijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Patērētāju tiesību  aizsardzības centrs (PTAC) veic nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju licencēšanu un uzraudzību. Patērētāju kreditēšanas pakalpojumus drīkst sniegt kapitālsabiedrības, kuras ir saņēmušas PTAC izdotu speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai.

Šo pakalpojumu sniedzēju saraksts pieejams šeit. Papildu informācija PTAC mājaslapā.

Savukārt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.1 pantā ( Ienākumam pielīdzināmi aizdevumi) noteikta nodokļa piemērošana, ja aizdevuma darījumā iesaistītas fiziskās personas.

Valsts ieņēmumu dienestam ir jāiesniedz informācija par taksācijas gadā izsniegtajiem/saņemtajiem aizdevumiem no viena aizdevēja:

  • kuru apmērs pārsniedz 15 000 eiro;
  • kuru apmērs (to kopsumma) kopā ar papildus izsniegto aizdevumu pārsniedz 15 000 eiro;
  • kas izsniegti/saņemti papildu aizdevumam (to kopsummai), par kuru Valsts ieņēmumu dienestam jau ir sniegta informācija un iepriekš sniegtā aizdevuma neatmaksātā daļa aizdevuma izsniegšanas dienā pārsniedz 15 000 eiro.

Informāciju Valsts ieņēmumu dienestā sniedz līdz nākamā gada 1. jūnijam.

Atkarībā no tā, vai aizdevuma līgums atbilst vai neatbilst noteiktiem nosacījumiem, par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksu ir atbildīgs aizdevuma ņēmējs vai aizdevējs.

Plašāku informāciju par aizdevumu fiziskajai personai skatīt šeit, tālāk ejot uz “Nodokļu piemērošanas kārtība” > “Ienākumam pielīdzināmie aizdevumi”.