TĒMA: E-vide

E-dokuments obligāti jāpieņem valsts un pašvaldību iestādēs

J
jautā:
27. maijā, 2013
Raimonds Grīnfelds

Vai elektroniskais dokuments no juridiskās personas ir saistošs fiziskai personai un otrādi?

A
atbild:
10. jūnijā, 2013
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pienākums pieņemt elektroniskos dokumentus no fiziskajām un juridiskajām personām ir valsts un pašvaldību iestādēm. To nosaka Elektronisko dokumentu likums.

Likums paredz, ka valsts un pašvaldību iestādes nodrošina fiziskajām un juridiskajām personām iespēju iesniegt valsts un pašvaldību iestādēm un saņemt no tām dokumentus, to kopijas, norakstus, izrakstus un dublikātus elektroniskā vai citā formā pēc personas izvēles.

Piemēram, personai ir pienākums pieņemt atbildi no valsts vai pašvaldību iestādes elektroniskā formā, ja tā ir iesniegusi iestādei ar drošu elektronisku parakstu parakstītu iesniegumu un nav izteikusi vēlmi atbildi saņemt citā formā.

Likums arī nosaka: elektronisko dokumentu apritē starp valsts un pašvaldību iestādēm vai starp šīm iestādēm un fiziskajām un juridiskajām personām elektroniskais dokuments uzskatāms par parakstītu, ja tam ir drošs elektroniskais paraksts un laika zīmogs vai elektroniskais paraksts, ja puses šā panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā rakstveidā vienojušās par elektroniskā dokumenta parakstīšanu ar elektronisko parakstu.

Elektroniskais dokuments (e-dokuments) ir dokumenta elektroniskā forma ar papīra dokumentam līdzvērtīgu juridisko spēku.

Lai elektroniskais dokuments būtu ar juridisko spēku:

  • tas jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu (vai elektronisko parakstu, ja puses par e-dokumenta parakstīšanu ar elektronisko parakstu ir vienojušās rakstveidā);
  • tam jāpievieno laika zīmogs (Elektronisko dokumentu likumā noteiktajos gadījumos);

tam ir jābūt noformētam atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām dokumentu noformēšanas prasībām.