E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23622
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt divu gadu laikā

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. jūlijā, 2021
Evija

Labdien! Dzīvoju Lielbritānijā, kur satiku savu bijušo vīru, bet ar laiku sapratām, ka neesam domāti viens otram, un pašķīrāmies. Tā kā nebija naudas, lai nokārtotu šķiršanos, vienkārši nedzīvojām kopā. Pa to laiku katrs bijām uzsākuši citas attiecības, tas bija pāris gadu. Tā nu sanāca, ka es paliku stāvoklī. Diemžēl, kad biju stāvoklī, pašķīros ar bērna tēvu, jo viņš sāka dzert un kļuva agresīvs. Pārcēlos atpakaļ uz Latviju. Kad bērns piedzima, dzimšanas apliecībā kā bērna tēvs saskaņā ar Latvija likumiem tika ierakstīts mans bijušais vīrs, jo šķiršanās vēl nebija noformēta. Bērna tēvs nelikās ne zinis, kaut gan mēģināju sakontaktēties ar viņu. Vēlāk viņš atgriezās sava valstī, Lietuvā. Mēģināju sakontaktēties, lai apstiprinātu paternitāti, izlabotu dzimšanas apliecību un nokārtotu alimentu maksāšanu, bet tā arī neko nepanācu. Ir pagājuši 10 gadi, mēģināju vairākas reizes sakontaktēties ar bērna tēvu, bet bez panākumiem. Kā lai izlabo dzimšanas apliecībā bērna tēva vārdu, un kā lai piedzen alimentus no tēva, kurš dzīvo citā Eiropas Savienības valstī? Vai tas vēl ir iespējams arī pēc 10 gadiem? Lai uzturētu bērnu, man nācās atgriezties Lielbritānijā, jo nevarēju apmaksāt rēķinus un uzturēt sevi un bērnu tikai ar vienu algu. Tagad gribu atgriezties Latvijā uz palikšanu, bet vēl aizvien nevaru to atļauties, tikai pārtiekot no vienas algas, tāpēc gribu uzsākt alimentu piedzīšanu. Ar ko man jāsāk un kur? Vai es varu piedzīt no viņa par 10 gadiem nemaksātos alimentus? Liels paldies jau iepriekš.

A
atbild:
02. augustā, 2021
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Civillikuma 146. panta otrā daļa nosaka: “Par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums).”

Savukārt Civillikuma 149. panta pirmā un otrā daļa paredz, ka paternitātes pieņēmumu bērna mātes vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad viņš uzzināja, ka bērns nav cēlies no viņa. Tādas pašas tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir bērna mātei.

Arī Civillikuma 156. panta trešā daļa paredz, ka persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu, izņemot gadījumu, kad bērns ieņemts noziedzīga nodarījuma pret tikumību un dzimumneaizskaramību rezultātā, paternitātes atzīšanu var apstrīdēt divu gadu laikā no bērna piedzimšanas dienas.

Ja bērna māte vēlas apstrīdēt paternitātes pieņēmumu, ir nepieciešams pierādīt, ka no dienas, kad kļuva zināms, kas ir bērna bioloģiskais tēvs, nav pagājuši vairāk kā 2 gadi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 196 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas