E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23600
Lasīšanai: 3 minūtes

Procentu aprēķināšana un to atmaksa

J
jautā:
01. jūlijā, 2021
Jevgenija

Labdien! Ja ir aizņēmums pie nebanku kreditora un jau ilgstoši tiek maksāti lieli procenti par aizdevuma izmantošanu, taču pats parāds netiek dzēsts, vai nav kāds likums, kas šajā gadījumā var palīdzēt kredītņēmējam samazināt vai dzēst pašu parāda summu?

A
atbild:
25. jūlijā, 2021

Nezinot visus faktiskos apstākļus, varam sniegt vispārīgu atbildi. Sākotnēji kavējuma procentu aprēķināšanas kārtība un metodika ir jāaplūko ūsu aizdevuma līgumā.

Saskaņā ar Civillikuma 1763. pantu procentu pieaugums apstājas:

1) kad vēl nesamaksāto procentu daudzums ir sasniedzis kapitāla lielumu;

2) kad par parādnieka mantu atklāj konkursu.

Civillikuma 1843. pants nosaka: ja kāds samaksā tikai daļu no sava parāda, tad viņa maksājumu vispirms ieskaita vēl nenomaksātos procentos, pēc tam kapitāla dzēšanai un tikai pēc tam līgumsoda dzēšanai, ja vien kreditors nav bijis ar mieru pieņemt maksājumu tieši tikai uz kapitāla rēķinu un par to kvitējis.

Puses var vienoties par labvēlīgāku parādu atmaksas kārtību, kad sākotnēji tiek dzēsta pamatsumma, līdz ar to jums ieteiktu vērsties pie kreditora un mēģināt par to vienoties.

Ja gadījumā lieta uz tiesas nolēmuma pamata nonāk līdz zvērinātam tiesu izpildītājam, tad parādnieks var mēģināt izmantot savas tiesības, kas noteiktas Civilprocesa likuma 206. pantā: (1) Tiesa, kas taisījusi spriedumu lietā, ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli, bērnu tiesības vai citus apstākļus, pieņemt lēmumu par sprieduma izpildīšanas atlikšanu vai sadalīšanu termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu. Lēmums par sprieduma izpildīšanas atlikšanu, sadalīšanu termiņos vai izpildes veida un kārtības grozīšanu izpildāms nekavējoties.

(2) Pieteikumu izskata rakstveida procesā, iepriekš par to paziņojot lietas dalībniekiem. Vienlaikus ar paziņojumu tiesa, nosakot termiņu paskaidrojuma iesniegšanai, nosūta lietas dalībniekiem pieteikumu par sprieduma izpildes atlikšanu, sadalīšanu termiņos, tā izpildes veida vai kārtības grozīšanu.

(3) Par tiesas lēmumu atlikt sprieduma izpildīšanu vai to sadalīt termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu var iesniegt blakus sūdzību. Blakus sūdzības iesniegšana neaptur lēmuma izpildi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 101 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU