TĒMA: Vide

Vai Latvijas nepilsonis dāvinājumā var saņemt lauksaimniecības zemi

J
jautā:
08. jūnijā, 2021
Sofija

Vai Latvijas pilsonis var dāvināt lauksaimniecības un meža zemi nepilsonim (savai mātei)?

A
atbild:
10. jūnijā, 2021

Likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 28. pants noteic, ka zemi var iegūt īpašumā šādi darījumu subjekti: Latvijas Republikas pilsoņi un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kā arī Eiropas Ekonomikas zonas valstu, Šveices Konfederācijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstu pilsoņi.

Saskaņā ar šā panta ceturto daļu darījumu subjekti, kuri nav minēti šā panta pirmajā daļā, zemi var iegūt īpašumā, ievērojot šā likuma 29. pantā noteiktos ierobežojumus un 30. pantā noteiktajā kārtībā.

Atbilstoši likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 29. panta otrās daļas 5. punktam un šā likuma 28. panta ceturtajā daļā minētās personas nevar iegūt īpašumā: lauksaimniecības un meža zemi, izņemot nogabalus, kuros paredzēta apbūve atbilstoši pašvaldības teritorijas plānojumam.

Savukārt saskaņā ar šā likuma 29. panta trešo daļu šajā pantā minētie ierobežojumi darījumiem ar zemes īpašumiem neattiecas tikai un vienīgi uz zemes iegūšanu īpašumā mantošanas ceļā.

Latvijas Republikas nepilsonis nevar saņemt dāvinājumā īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības zemes un/vai meža zemes.