E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23255
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Kam pieder dzīvoklis, ja mantinieki nav pieteikušies

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
17. maijā, 2021
Inese

Labdien! Daudzdzīvokļu namā vēlamies veikt renovāciju, tam nepieciešams zināms skaits īpašnieku parakstu. Situācija tāda, ka viena dzīvokļa īpašniece pirms aptuveni gada nomira, it kā ir mantinieks, kas gan dzīvoklī regulāri neuzturas. Noskaidrojām, ka šis mantinieks (mirušās radinieks) savas īpašuma tiesības nav nokārtojis nedz VZD, nedz zemesgrāmatā. Līdz ar to šobrīd pat nezinām, kam būtu tiesības par šo dzīvokli parakstīties. “Latvijas Vēstnesī” izsludinātais termiņš uz pieteikšanos mantojumam ir pagājis. Kurš šobrīd faktiski ir šī dzīvokļa īpašnieks? Kas mantiniekam/radiniekam būtu jādara, lai nokārtotu savas īpašuma tiesības un varētu parakstīties par mājas renovācijas jautājumu? Kas notiks, ja zināmā laikā mantinieks šīs tiesības nenokārtos?

A
atbild:
18. maijā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Lai sāktu mantojuma lietu, mantošanas iesniegums jāiesniedz zvērinātam notāram, kas praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.

Pēc mantojuma apliecības saņemšanas mantiniekam savas īpašuma tiesības ir jāreģistrē zemesgrāmatā. Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.

Civillikums noteic, ka mantiniekiem mantojums ir jāpieņem gada laikā – pie notāra jāuzsāk mantojuma lieta. “Noteiktais mantojuma atklāšanas termiņš ir jāievēro visiem, to nedrīkst nokavēt ne mantinieki, ne kreditori, ne jebkuras citas personas, kam ir kādas tiesības uz mirušā mantu. Pēc termiņa iztecēšanas nekādas procesuālās darbības vairs netiek veiktas,” iepriekš LV portālā ir skaidrojis Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumu dzīvokļa īpašniekam (arī viņa tiesību un saistību pārņēmējam – mantiniekam) ir pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtos lēmumus, segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus, norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana u. c.), kā arī ievērot citus likumā noteiktos pienākumus.

Tātad, ja dzīvokļa īpašnieks ir miris, mantojuma lietu neviens nav sācis, visticamāk, dzīvoklim ir vairāki kreditori – komunālo pakalpojumu sniedzēji, pašvaldība (nav nomaksāts nekustamā īpašuma nodoklis), mājas apsaimniekotājs u. c.

Kreditori var vērsties pie zvērināta notāra pēc mirušā īpašnieka pēdējās deklarētās dzīvesvietas un uzsākt mantojuma lietu, kuras izskatīšanas laikā tiks atrasts mantinieks vai manta tiks atzīta par bezmantinieka mantu (piekrītošu valstij). Vēlams to darīt nekavējoties, lai parāda apmērs būtu iespējami mazs.

Ja mantojuma lietu būs lūdzis izsludināt kreditors un nebūs neviena mantinieka, kas gribēs pieteikties uz mantojumu, pēc mantojuma pieteikšanās termiņa iestāšanās notārs atbilstoši Civillikuma 416. panta pirmajai daļai visu mirušā mantu atzīs par bezmantinieka vai bezsaimnieka mantu, kas attiecīgi pāries valsts īpašumā.

Pēc tam, kad valsts bezsaimnieka mantu (dzīvokli) ir ieguvusi savā īpašumā, tā šo dzīvokli ir tiesīga nodot attiecīgās pašvaldības īpašumā. Tāpat arī valsts vai pašvaldība, ja tā ir dzīvokli pieņēmusi savā īpašumā, šo dzīvokli var pārdot izsolē Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma noteiktajā kārtībā, iepriekš ir skaidrojis zvērināts advokāts Jānis Muižnieks.

Vairāk par prasības celšanu tiesā var uzzināt skaidrojumā “Kā rīkoties ar bezmantinieka un bezīpašnieka mantu”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU