Labdien. Paskaidrojiet lūdzu, kāpēc pēc jaunā krimināllikuma soda samazinājums pienākas tikai tiem, kuriem piespriestais sods ir lielāks nekā pēc izmaiņām krimināllikumā tagad, jo mainījies ir taču arī minimālais sods? Manuprāt nav godīgi, ja cilvēks ir saņēmis par saviem noziedzīgiem nodarījumiem minimālos sodus un pēc grozījumiem krimināllikumā mainījušies arī minimālie sodi. Kāpēc tad viņam nesamazinās sods?
Jūs neesat pareizi sapratusi jauno kriminālsodu maiņas principu, un godīgumu, runājot par kriminālsodiem, piesaukt ir nevietā.
Vispirms Krimināllikuma (KL) Pārejas noteikumi vispārīgi noteic: uz jau notiesātajām personām jaunā sodu politika netiek attiecināta. Grozījumi pilnā mērā attiecas tikai uz tām personām, kas pārkāpumu būs izdarījušas pēc 2013.gada 1.aprīļa, kā arī personām, kas līdz minētajam datumam vēl nav notiesātas. Taču attiecībā uz jau notiesātajām personām ir paredzēta ierobežota labvēlības principa īstenošana.
Tātad – tas nozīmē to, ka ne visiem ieslodzītajiem līdz ar pēdējiem grozījumiem Krimināllikumā tiek samazināts sods. Ne visiem likuma pantiem ir veikti labojumi, tātad daudzu pantu redakcija un līdz ar to arī piemērojamais sods ir palicis nemainīgs.
Nav arī tā, ka soda mēra samazinājums ir tikai par smagiem noziegumiem, par kuriem piespriests maksimālais iespējamais sods. Notiesātajiem brīvības atņemšanas soda apmērs tiks samazināts līdz jaunajam maksimālajam soda apmēram, ja piemērotais brīvības atņemšanas sods ir lielāks par jauno maksimālo soda apmēru.
Kopumā var teikt, ka KL sodu maksimālās un minimālās robežas īpaši ir samazinātas mantiskajiem noziegumiem. Vienlaikus bargi sodi tiek saglabāti noziegumiem, kas saistīti ar cilvēka veselības un dzīvības apdraudējumu, narkotikām, dzimumnoziegumiem - tādiem pārkāpumiem, kas rada reālus draudus sabiedrībai arī turpmāk.
No soda izciešanas ieslodzījumā tiks atbrīvotas tikai tās personas, kuru nodarījumi ar likuma grozījumiem ir dekriminalizēti. Tas nozīmē – likums vairs par tādu nodarījumu neparedz brīvības atņemšanu, bet sods ir aizstāts ar kādu no alternatīvajiem soda veidiem. Savukārt uz personām, kam piespriests minimālais sods, soda samazinājums attiecas tikai tādā gadījumā, ja likuma pantā ir veikti labojumi un par šādu nodarījumu brīvības atņemšana turpmāk nav paredzēta.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!