TĒMA: Nodokļi

Vai kurjers izdevumus par velosipēdu var norādīt kā attaisnotos izdevumus

J
jautā:
01. aprīlī, 2021
Jānis

Labdien! Vai es varu velosipēda izmaksas iesniegt kā attaisnoto izdevumu, ja es izmantoju to, piestrādājot par ēdiena kurjeru?

A
atbild:
09. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jautājumā sniegtā informācija nav pietiekama, lai sniegtu atbildi. Jo tas ir atkarīgs no tā, kādā statusā veicat šo darbu. Vai jums ir līgums ar kādu uzņēmumu, vai arī darbojaties patstāvīgi, gūstot ienākumus. Tad būtu jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam/pašnodarbinātajam, kurš pats kārto grāmatvedību, uzskaita ieņēmumus un izdevumus, nosaka apliekamo ienākumu, veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Uz saimnieciskās darbības izdevumiem ir attiecināmi izdevumi, kas nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai un kuri ir pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Saimnieciskās darbības izdevumi samazina ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu.

Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē ir apkopota informācija sadaļā “Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem”. Detalizētāk ir paskaidroti pieci soļi. Otrajā solī jāizvēlas nodokļu režīms. Ceturtajā solī ir norādīts: ikvienam uzņēmējam sadarbība ar VID ir jāveic, izmantojot VID EDS. Elektroniskās deklarēšanas sistēmā sadaļā “Sarakste ar VID” iespējams uzdot jautājumus, ja kaut kas nav skaidrs.

Vēl viens ceļvedis ir VID informācija saimnieciskās darbības veicējiem.

VID ir arī informatīvie un metodiskie materiāli, kā maksājami nodokļi, kārtojama grāmatvedība.