Sveiki! Reģistrējos VID kā MU 25% maksātājs. Ieņēmumi ir mazi, tādēļ nolēmu šovasar papildus piepelnīties un izīrēt dzīvokli tūristiem. Gribas visu darīt oficiāli un maksāt 10%, bet nesaprotu, kā to izdarīt. Bail, ka VID neuzrēķina parādu un sodu, ja izdarīšu kaut ko nepareizi. Plānots, ka ieņēmumi dzīvokļa izīrēšanas gadījumā varētu būt lielāki par minimālo algu x 3 (ceturksnī). Lai gan iepriekš ir jau paziņots VID, ka tie nebūs lielāki (visam gadam), jo vēl janvārī nezināju, ka izīrēšu dzīvokli. Ļoti negribētos maksāt esošos 25% plus soc. nodokli pilnā apmērā (ja ieņēmumi pārsniedz minimālo algu x 3), jo tad no dzīvokļa izīrēšanas pāri paliks ļoti maz. Cilvēki apkārt brīdina, ka labāk to nedarīt oficiāli, jo viņiem bijušas problēmas ar sarežģīto birokrātiju un sodiem. Bet es tomēr vēlos darīt oficiāli. Vai vispār ir iespējams pāriet uz 10% maksāšanas kārtību šajā gadā?
Iespēja maksāt 10% nodokli paredzēta likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 12. daļā.
Ja vēlas maksāt 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli no dzīvokļa izīrēšanas, tad par to Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāpaziņo piecu darbdienu laikā no īres vai nomas līguma noslēgšanas brīža.
VID metodiskajā materiālā “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem” paskaidrota darbību secība: izvēloties paziņot VID par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu: EDS izvēlas sadaļu “Dokumenti”, uzklikšķina uz loga “No veidlapas”, atver dokumentu grupu “Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas”, izvēlas dokumentu “nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija”, izvēlas reģistrācijas veidu “Paziņotās saimnieciskās darbības veicējs”, apstiprina, nospiežot logu “reģistrēties”, tiek atvērts dokuments “nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija”. Aizpildot to, norāda darbības periodu, no kura datuma līdz kuram datumam tiek izīrēts vai iznomāts dzīvoklis, un pievieno īres vai nomas līguma kopiju.
Vairāk informācijas par to, kā iesniegt iesniegumu un reģistrēt paziņoto saimniecisko darbību informatīvajā materiālā: https://www.vid.gov.lv/lv/media/17569/download?attachment.
IIN no paziņotās saimnieciskās darbības maksā reizi gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 2. pantā noteiktais ierobežojums (MUN maksātājs vienlaikus par ienākumiem no saimnieciskās darbības nevar maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli) neattiecas uz MUN maksātāju, kas saimnieciskās darbības ienākumu nosaka saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11. panta divpadsmito daļu, tas ir, maksā 10% IIN.
Tiesības izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli ir tad, ja paredzamais apgrozījums nepārsniegs pievienotās vērtības nodokļa reģistrācijas slieksni un mikrouzņēmums neplāno kļūt par reģistrētu pievienotās vērtības nodokļa maksātāju līdz pievienotās vērtības nodokļa reģistrācijas sliekšņa sasniegšanai.
Ja nodokļu maksātājs ir paziņojis VID, ka viņam ienākumi būs mazi, bet gada laikā tie tomēr pārsniedz sociālo iemaksu minimālo objektu ceturksnī, tad sankcijas nav paredzētas. Nodokļi, tostarp iemaksas, jāsamaksā no faktiskā ienākuma.
To, kā savā individuālajā situācijā sakārtot nodokļu maksājumus atbilstoši nodokļu tiesību aktu prasībām, varat noskaidrot Valsts ieņēmumu dienestā, sazinoties ar dienestu EDS sadaļā “Sarakste ar VID”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!