Tiesnesis nenosaka medicīniskas diagnozes

J
jautā:
01. aprīlī, 2021
Igors Kols

Vai tiesnesis drīkst spriedumā uzstādīt medicīnisku diagnozi un patstāvīgi, bez eksperta mediķa konsultācijas, risināt medicīniska rakstura parādību ietekmi uz lietas apstākļiem? Vai sprieduma kvalitāti neietekmē fakts, ka tiesnesis ir nonācis pretrunā ar medicīniskas parādības definīciju?

A
atbild:
06. maijā, 2021

Tiesnesis nenosaka medicīniskas diagnozes, tiesnesis sniedz vērtējumu pierādījumiem lietā. Ja lietas materiālos ir veiktas medicīniskās ekspertīzes, piemēram, tiek konstatēti konkrēti miesas bojājumi sejai, un eksperts raksta, ka šie miesas bojājumi nav labojami, tad tiesas kompetencē ir izvērtēt, vai eksperta konstatētie miesas bojājumi rada sejas izķēmojumu (jo tas ir juridisks, nevis medicīnisks termins), taču tiesa nevar pati pēc savas iniciatīvas noteikt radušos miesas bojājumus un to smaguma pakāpi. Tas pats attiecas arī uz garīga rakstura saslimšanām, tur nepieciešams mediķa atzinums. Taču neviens eksperta atzinums tiesai nav saistošs un tiesa tos vērtē tāpat kā citus pierādījumus lietā., t. i., ciktāl tie ir ticami, attiecināmi un pieļaujami, turklāt šobrīd Kriminālprocesa likuma (KPL) normas vairs neparedz gadījumus (KPL 127. p.), kad būtu jānosaka obligātās ekspertīzes (KPL 195. p.).