E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22754
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Ceļa servitūts

J
jautā:
11. martā, 2021
Zaiga

Zemes vienībām, pa kurām varu piebraukt pie sava īpašuma, Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (NIVK IS) ir reģistrēti ierobežojumi: ceļa servitūti par labu citām personām. Mans īpašums nav šo citu personu sarakstā. Tātad, lai piebrauktu pie savas zemes, kura atrodas pašā galā aiz visām šīm zemes vienībām, man jābrauc pa ceļa servitūtiem, kuri reģistrēti par labu citām personām, bet ne man. Ko darīt, vai drīkstu braukt, vai varbūt jākārto kādi dokumenti?

A
atbild:
12. martā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Zvērināts advokāts Imants Muižnieks LV portālā ir skaidrojis, ka servitūts ir lietu tiesība, kas apgrūtina lietu par labu kādam citam nekustamajam īpašumam vai – retāk – personai, piešķirot servitūta izlietotājam tiesību lietot šo lietu noteiktā apjomā. Tātad servitūta uzdevums ir dot labumu kādam noteiktam nekustamajam īpašumam vai personai.

Servitūtu nodibina ar likumu, tiesas spriedumu, līgumu vai testamentu.

Servitūts parasti tiek nodibināts ar līgumu, pusēm par to vienojoties, vai arī prasības kārtībā tiesā, ja šādu vienošanos panākt nav iespējams.

Atbilstoši Civillikuma 1235. pantam no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka konkrētā servitūta izlietošana var sākties tikai tad, ja tas kā apgrūtinājums (lietu tiesība) ierakstīts kalpojošā īpašuma zemesgrāmatas nodalījumā saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 17. panta 1. punkta “a” apakšpunktu. Līdz tam trešā persona servitūtu izmantot nav tiesīga.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 206 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU