Darba devēja uzteikumam nepieciešams pamatojums un apliecinājumi

J
jautā:
05. janvārī, 2021
Anita

2019. gadā mani pieņēma darbā SARC par soc. aprūpētāju, tajā pašā gadā sāku mācīties par sociālo aprūpētāju. 2021. gada janvārī vadītāja man lika parakstīt rīkojumu par manu atlaišanu no darba, ar pamatojumu, ka nav atbilstošas izglītības, lai gan pēc 4 mēnešiem būšu pabeigusi mācības. Vai vadītāja drīkst mani atlaist?

A
atbild:
12. janvārī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba attiecības darba devējs ir tiesīgs izbeigt, ja viņam ir tiesisks pamatojums, kas noteikts Darba likumā.

Darba devēja uzteikuma pamatojums ir noteikts 101. pantā.

Ja darbiniekam izsniegtā rakstveida uzteikuma pamatā ir norādīts Darba likuma 101. panta pirmās daļas 6. punkts (darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju nolīgtā darba veikšanai), tad darba devēja rīcībā ir jābūt apliecinājumam, ka darbinieks ir atteicies no kvalifikācijas paaugstināšanas apmācībām. Kā arī darba devēja rīcībā jābūt apliecinājumiem par nekvalitatīvi veiktu darbu vai atestācijas rezultātiem, kas norāda uz nepietiekamu kvalifikāciju darba līgumā noteikto pienākumu izpildei.

Tāpat darba attiecības var izbeigt pēc pušu vienošanās, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu.

Ja darba devējs nevar uzrādīt attiecīgus apliecinājumus, jums ir tiesības vērsties savu tiesību aizsardzībai Valsts darba inspekcijā vai tiesā, apstrīdot uzteikuma pamatojumu. Darbinieki prasījumos, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, ir atbrīvoti no valsts nodevas nomaksas.