E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22085
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Darba sludinājuma teksta valoda

J
jautā:
05. janvārī, 2021
edite

Labdien! Vai Latvijā ir likums, kas reglamentē, kādā valodā drīkst būt darba sludinājums? Piemēram, pirmsskolas pedagoga vakance, bet sludinājums krievu valodā. Vai tā tas drīkst būt?

A
atbild:
13. janvārī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma normas, kas nosaka prasības darba sludinājumiem, tieši neregulē sludinājuma teksta valodas lietošanu. Tomēr Darba likuma 40. panta trešās daļas 10. punkts noteic, ka darba līgums slēdzams valsts valodā. Ja darbinieks ir ārzemnieks, kurš pietiekamā līmenī nepārvalda valsts valodu, darba devējam ir pienākums rakstveidā informēt darbinieku viņam saprotamā valodā par darba līguma noteikumiem. Tādējādi arī darba sludinājuma teksta valodai pamatā ir jābūt latviešu valodai.

Atbilstoši  Valsts valodas likuma 21. pantam valsts un pašvaldību iestāžu, tiesu un tiesu sistēmai piederīgo iestāžu, valsts un pašvaldību uzņēmumu, kā arī uzņēmējsabiedrību, kurās lielākā kapitāla daļa pieder valstij vai pašvaldībai, sabiedrības informēšanai paredzētā informācija sniedzama tikai valsts valodā.

Šis noteikums attiecināms arī uz privātām iestādēm, organizācijām, uzņēmumiem (uzņēmējsabiedrībām), kā arī pašnodarbinātajām personām, kuras, pamatojoties uz likumu vai citu normatīvo aktu, veic noteiktas publiskas funkcijas, ja informācijas sniegšana saistīta ar attiecīgo funkciju izpildi.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 130 “Noteikumi par valodu lietošanu informācijā” 2. punkts paredz, ka noteiktās situācijās līdztekus valsts valodai Valsts valodas likuma 21. panta pirmajā un ceturtajā daļā minētās institūcijas un personas var lietot svešvalodu, sniedzot publisku informāciju sabiedrībai pieejamās vietās, ja šī informācija ir saistīta ar starptautisko tūrismu, starptautiskiem pasākumiem, drošības apsvērumiem, Eiropas Savienības brīvu preču apriti, epidēmijām vai bīstamām infekcijas slimībām, ieslodzījumu vietās ievietoto ārvalstu pilsoņu tiesībām un pienā­kumiem, ārkārtas situācijām.

Pirmsskolas izglītības nodrošināšana ir pašvaldībām likumā “Par pašvaldībām” noteiktā valsts (publiskā) funkcija, ko īsteno pirmsskolas izglītības iestādes. Tādējādi tām ir saistošas iepriekšminētā likuma normas par valsts valodas ievērošanu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU