Vai ir jāformē ceļa servitūts

J
jautā:
17. decembrī, 2020
Viktors

Es uz savu īpašumu braucu pa kaimiņa ceļu. Šogad kaimiņš sadalīja zemi un pārdeva diviem jauniem īpašniekiem. Viens no viņiem zemes pirkšanas brīdī uzreiz noformēja servitūtu ceļam, otrs tagad formē. Vai man arī obligāti jāformē servitūts? Vai arī turpmāk varu lietot ceļu tāpat? Saimniekam pret mani pretenziju nav. Mēs tagad būsim četri ceļa lietotāji. Vēl saka: ja ceļu lieto vairāk nekā trīs lietotāji, tad ceļam jāatbilst citam standartam. Paldies!

A
atbild:
29. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Tā kā servitūta tiesība kļūst par lietu tiesību no brīža, kad tā ir nostiprināta zemesgrāmatā, tad vēlams šīs formalitātes ievērot. Turklāt tikai ar nostiprināšanu zemesgrāmatā servitūta nodibinājums iegūst publiska akta spēku un ir saistošs arī trešajām personām. Attiecībā uz servitūta lietotāju skaitu likums nekādus ierobežojumus neparedz. Savukārt, ja puses vēlēsies izbūvēt servitūta ceļu atbilstoši būvniecības normām, tad būs nepieciešams izstrādāt attiecīgu būvniecības dokumentāciju.

Pamats: Civillikuma 1235. pants.