Likumā ir noteikts: ja pastāv kopīpašums (manā gadījumā – lauksaimniecības zeme), lai varētu pārdot savas domājamās daļas, vispirms ir jāpiedāvā pārējiem kopīpašniekiem izpirkt šīs daļas. Kas ir jānorāda pirkuma līgumā? Vai šis līgums jāsaskaņo ar iespējamo citu pircēju, vai tajā jānorāda pārdošanas cena? Vai cena var atšķirties, piemēram, būt mazāka par kopīpašniekiem piedāvāto cenu? Vai pirkuma līgums ir jāsagatavo pie notāra? Vai e-pastā nosūtīts piedāvājums izpirkt manas domājamās daļas atbilst likumā noteiktajai kārtībai?
Ja vēlaties savu kopīpašuma daļu pārdot, tad pārējiem kopīpašniekiem uz jūsu domājamo daļu pastāv pirmpirkuma tiesības. Šādas tiesības izriet no Civillikuma 1073. panta pirmās daļas, kas nosaka: ja kāds nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesības, bet gadījumos, kad pirmpirkuma tiesību nav bijis iespējams izlietot atsavinātāja vainas dēļ, –izpirkuma tiesības (1381. pants un turpmākie panti).
Kad jūs ar savas zemes daļas pircēju noslēgsiet nekustamā īpašuma pirkuma līgumu, līguma noraksts ir jāiesniedz kopīpašniekiem. Likums tieši nenosaka veidu, kā to izdarīt, bet jums kā pārdevējam ir jāparūpējas par to, lai varētu pierādīt, ka kopīpašniekiem pirkuma līgums ir pienācīgi paziņots. Piemēram, to personīgi izsniedzot pret parakstu, nosūtot ierakstītā pasta sūtījumā, paziņojot ar tiesu izpildītāja starpniecību. Privātpersonu saziņā e-pastam nav regulēta saņemšana prezumpcija, kas nozīmē, ka, nosūtot e-pastu, netiek pieņemts, ka persona to ir saņēmusi (atšķirībā, piemēram, no deklarētās adreses). Kopīpašniekiem ir tiesības divu mēnešu laikā paziņot jums par savu pirmpirkuma tiesību izmantošanu. Tādā gadījumā kopīpašniekam ir jāizpilda jūsu noslēgtā pirkuma līguma nosacījumi, tostarp samaksājot jums identisku pirkuma maksu, kādu par īpašuma pārdošanu esat pielīdzis noslēgtajā pirkuma līgumā. Kopīpašnieks var atteikties no savām pirmpirkuma tiesībām jebkurā laikā; šo atteikšanos vēlams noformēt rakstveidā. Ja divu mēnešu laikā pārējie kopīpašnieki savas pirmpirkuma tiesības tomēr neizmanto, tad tās zūd un jūs varat pabeigt uzsākto kopīpašuma domājamās daļas pārdošanas procesu.
Katrs nekustamā īpašuma pirkuma darījums ir atšķirīgs, tāpat arī līgumā iekļaujamie nosacījumi, bet pirkuma līguma būtiskās sastāvdaļas ir pirkuma priekšmets un maksa. Līgums nav obligāti jāsagatavo notāram vai juristam, tomēr tas būtu ieteicams, lai atbilstoši visām detaļām tajā tiktu iekļauti nepieciešamie noteikumi, piemēram, par to, ka trešajām personām (kopīpašniekiem) ir pirmpirkuma tiesības. No situācijas apraksta ir noprotams, ka kopīpašumā ir lauksaimniecības zeme, tādēļ jāņem vērā – ja zemes kopīpašnieki atsakās no pirmpirkuma tiesību īstenošanas, tad šīs tiesības var īstenot zemes nomnieks un Latvijas Zemes fonda pārvaldītājs (skatīt likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” 30.2 pantu). Vairāk par pirmpirkuma tiesībām darījumos ar lauksaimniecības zemi varat uzzināt šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!