TĒMA: Mājoklis

Piekļuve dzīvojamās mājas koplietošanas telpām

J
jautā:
01. decembrī, 2020
Artis

Labdien! Jautājums par koplietošanas telpām dzīvojamās mājas (6 dzīvokļi) bēniņos. Man pieder dzīvoklis bēniņu stāvā, un aiz mana dzīvokļa ir neliela koplietošanas telpa. Vienīgā iespēja, kā tikt uz šo telpu, ir caur manu dzīvokli. Ja pareizi saprotu, likums paredz, ka man jādod pieeja koplietošanas telpām, bet vai tas nozīmē, ka man kaimiņiem jāizdala sava dzīvokļa atslēgas? Vai pieeju var dot pēc vienošanās, vai arī es varu atteikties dot pieeju šīm telpām? Ierīkot atsevišķas durvis nav iespējams.

A
atbild:
08. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Dzīvokļa īpašuma likuma 3. pants reglamentē, kas ir atsevišķs īpašums, savukārt 4. pants – kas ir kopīpašuma esošā daļa. Atsevišķais īpašums ir īpašnieka pārvaldībā un lietošanā. Tā paša likuma 10. panta 1. daļas 10. punkts noteic, ka dzīvokļa īpašnieka pienākums ir nodrošināt piekļuvi pārvaldniekam vai speciālistam, lai veiktu ar mājas pārvaldīšanu nepieciešamās darbības un/vai veiktu apsekošanu. Līdz ar to jums kā dzīvokļa īpašniekam būtu jānodrošina pārvaldnieka vai speciālista piekļūšana šai telpai, ja pārvaldniekam ir nepieciešams veikt ar mājas pārvaldīšanu saistītas darbības. Nevienai personai, ja nav kādi ārkārtas apstākļi, nav pamata iekļūt dzīvokļa īpašnieka atsevišķajā īpašumā (dzīvoklī) bez dzīvokļa īpašnieka klātbūtnes un bez dzīvokļa īpašnieka piekrišanas.