E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21782
Lasīšanai: 4 minūtes

Par darba samaksu

J
jautā:
01. decembrī, 2020
Elena

Labdien! Strādāju maiņu darbu. Divas dienas strādāju un divas dienas atpūšos. Dažreiz trīs dienas. 15–16 darba dienas mēnesī. 8–9 stundas dienā. Stundas alga. Piemēram, es strādāju piektdien, sestdien un svētdien. Nestrādāju pirmdien, otrdien, trešdien. Strādāju ceturtdien, piektdien. Vai darba devējam jāmaksā man sestdien un svētdien dubultā likmē? Kā manā gadījumā tiek aprēķināta samaksa par pirmssvētku dienām? Un vēl viens jautājums. Vai varu atteikties no atvaļinājuma un vienkārši prasīt dubultu samaksu par darbu atvaļinājuma laikā? Es atrodos atvaļinājumā, bet strādāju, man maksā gan par atvaļinājumu, gan darbu. Paldies!

A
atbild:
28. decembrī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jūsu sniegtais situācijas apraksts pirmšķietami ļauj domāt, ka jums darba līgumā ir nolīgts summētais darba laiks. Darbinieki, kuriem noteikts summētais darba laiks, strādā saskaņā ar iepriekš sastādītu darba grafiku un pārskata periodu – viens līdz četri mēneši. 

Par darba samaksu

Ja šāds darbinieks veic darbu atpūtas dienā (sestdienā, svētdienā), tad apmaksa par šo darbu pienākas saskaņā ar nolīgtā darba līguma noteikumiem. Likums nosaka: ja darbinieks tiek iesaistīts darbā atpūtas laikā, darba devējam jāpiešķir viņam līdzvērtīga kompensējoša atpūta citā nedēļas darbdienā.

Darba apmaksu svētku dienās regulē Darba likuma 144. panta otrā daļa, kas nosaka: “Ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētku dienā, piešķirot viņam atpūtu citā nedēļas dienā vai izmaksājot atbilstošu atlīdzību.”

Ar atbilstošu atlīdzību ir saprotams Darba likuma 68. panta pirmās daļas regulējums. Tas paredz, ka darbinieks, kas veic darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.

Tātad darba devējam ir divas iespējas atlīdzināt darbu svētku dienā:

  • darbiniekam darbs svētku dienā tiek kompensēts ar piemaksu;
  • viņam pienākas cita apmaksāta atpūtas diena.

Darba likuma 135. pants “Darba dienas ilgums pirms svētku dienām” paredz, ka pirms svētku dienām darba dienas ilgums saīsināms par vienu stundu, ja darba koplīgumā, darba kārtības noteikumos vai darba līgumā nav noteikts īsāks darba laiks. Nenostrādāto laiku apmaksā darba devējs. Tomēr summētā darba laika organizācijas darbiniekiem var nepiemērot saīsināto darbdienas ilgumu konkrētā pirmssvētku dienā, ja uzņēmumā nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu. Vienlīdz  šiem darbiniekiem darba laiks pārskata periodā nedrīkst pārsniegt attiecīgajam darbiniekam noteikto normālo darba laiku. Jo pretējā gadījumā par attiecīgo stundu skaitu veidojas virsstundu darbs, kas apmaksājams ar attiecīgu Darba likuma 68. panta pirmajā daļā noteikto piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Par atvaļinājumu

Atvaļinājums ir darbinieka likumā garantētās tiesības uz apmaksātu atpūtu, kuras ir jāizmanto, un darba devējam tas ir jāpiešķir. Darba devējs nav tiesīgs nodarbināt darbinieku viņa atvaļinājuma laikā. Tadējādi nav iespējams vienlaicīgi saņemt atvaļinājuma naudu un strādāt par algu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 61 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU