Vai darba devējs drīkst ieturēt visu mēnešalgu

J
jautā:
04. septembrī, 2020
Edijs

Vai darba devējs var atņemt darba samaksu par visu mēnesi, ja veikalu darba laikā ir apzagusi trešā persona? Līgumā ir tikai minēts par mantas nozaudēšanu, bojāšanu, iztērēšanu. Nav bijusi darba drošības instruktāža.

A
atbild:
18. septembrī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Lai darba devējs būtu tiesīgs ieturēt no darbinieka algas tam radušos zaudējumus, ir jāpastāv šādiem apstākļiem:

  1. zaudējumu esamība;
  2. zaudējumu cēlonis ir darbinieka prettiesiska vainojama rīcība;
  3. darbinieks ir rakstveidā piekritis ieturējumu veikšanai no savas darba samaksas.

Ja kāds no priekšnoteikumiem nepastāv, tad ieturējumu darba devējs veikt nedrīkst. Šādu kārtību paredz Darba likuma 79. pants.

Ja darba devējs prettiesiski ietur zaudējumus, darbiniekam ir tiesības vērsties tiesā.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas pirmo punktu prasītāji prasībās par darba samaksas piedziņu un citiem darbinieku prasījumiem, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām vai ir ar tām saistīti, ir atbrīvoti no tiesas izdevumu samaksas.