Cik ilgā laikā tiek sagatavots mantojamās mantas saraksts un novērtējums

J
jautā:
13. augustā, 2020
Gunārs

Labdien! Cik ilgā laikā tiek sastādīts mantojamās mantas saraksts un novērtējums? Vai tas jāpiesaka pie notāra, vai arī to var izdarīt portālā latvija.lv?

A
atbild:
13. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Ilze Popele, zvērināta notāre

Lai uzsāktu mantojuma lietu, mantiniekam ir jāiesniedz mantošanas iesniegums kādam zvērinātam notāram, kas praktizē tās apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā dzīvesvieta. Šo notariālo darbību var veikt pie notāra klātienē vai attālinātas vizītes laikā portālā latvijasnotars.lv, kas notiek videokonferences režīmā. Ja nepieciešams, zvērināts notārs oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” izsludina mantojuma atklāšanos. Uzaicinājuma termiņu, ja likumā nav noteikts citādi, zvērināts notārs nosaka pēc saviem ieskatiem, taču tas nedrīkst būt īsāks par trim mēnešiem no uzaicinājuma publicēšanas dienas. Tomēr ir apstākļi, kuru dēļ uzaicinājuma termiņu nākas noteikt garāku. Apstiprināšana mantojuma tiesībās notiek tikai pēc tam, kad izbeidzies sludinājumā noteiktais mantojuma pieņemšanas termiņš. Mantojamās mantas sarakstu un novērtējumu mantojuma lietā iesniedz mantinieki. Šāda saraksta sagatavošana neprasa daudz laika, ja mantiniekiem ir zināms, kāda manta ir palikusi mantojuma atstājējam. Atkarībā no mantas veida (nekustamais īpašums, reģistrējama vai nereģistrējama kustama manta) zvērināts notārs izskaidros, kādas darbības veicamas tās novērtēšanā.