Banka ir tiesīga pieprasīt klienta izpētei nepieciešamo informāciju

J
jautā:
09. jūlijā, 2020
Ilze

Labdien! Esmu ieinteresēta pieteikt bankā hipotekāro kredītu. Ienākumu līmenis atbilst (oficiālā alga), kredītvēsture ir tīra, pirmā iemaksa iekrāta. Diemžēl dažādu apstākļu dēļ ir ierosināta krimināllieta (saistīta ar uzņēmējdarbību), kura ilgst jau kādu laiku un bez jebkādiem rezultātiem. Vai banka redz fiziskās personas padziļinātos datus, tādus kā, piemēram, kriminālprocess, un vai tas varētu būt par iemeslu tam, ka kredīts tiek atteikts? Paldies!

A
atbild:
28. jūlijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums paredz bankām tiesības pieprasīt un klientiem pienākumu iesniegt bankām klientu izpētei nepieciešamo informāciju un dokumentus, arī informāciju par klientu patiesajiem labuma guvējiem, klientu veiktajiem darījumiem, klientu un patieso labuma guvēju saimniecisko, personisko darbību, finansiālo stāvokli, naudas vai citu līdzekļu avotiem. Atsevišķos gadījumos bankas var pieprasīt arī citu papildu informāciju.

Prasības klienta izpētei, pamatojoties uz likumu, banka nosaka savos noteikumos. Tātad – varat iepazīties ar tās bankas, kurās vēlaties ņemt aizdevumu, noteikumiem.

Ieskatoties dažu kredītiestāžu noteikumos, secināms, ka, piemēram, atrašanās dažādos “melnajos sarakstos”, problemātiskas situācijas ar likuma ievērošanu un atbildētāja statuss tiesā var būt pamats kredīta atteikumam. Vai arī, piemēram, banka var būt noteikusi, ka ir tiesīga sniegt un saņemt ziņas par klientu no tām trešajām personām, kam ar līgumu ir uzticējusi veikt noteiktas funkcijas vai sniegt pakalpojumus, kas ir nepieciešami bankas pakalpojumu sniegšanai un darbībai.

Klientam komunikācijā ar banku ir jāapzinās sava atbildība, tajā skaitā vērtējumā par to, ka tiesvedība ir saistīta ar uzņēmējdarbību, par spīti tam, ka visi citi papīri, lai pretendētu uz kredītu, ir “tīri”. Jo kredītiestāde veic klienta un citu ar klientu saistīto fizisko personu datu apstrādi, tostarp uztur datubāzes ar personas datiem. Personas dati ir jebkura informācija, kas attiecināma uz identificētu vai identificējamu personu.

Sodu reģistrā tiek iekļautas ziņas par personu, pret kuru uzsākts kriminālprocess. Sodu reģistra likuma 3. pants noteic, ka reģistrā iekļautās ziņas ir ierobežotas pieejamības informācija.

Sodu reģistra 19. pants noteic, kam ir tiesības pieprasīt un saņemt ziņas no reģistra:

1) privātpersonai – ziņas par sevi, kā arī normatīvajos aktos konkrēti norādītos gadījumos un apjomā – citu reģistrā iekļauto informāciju;

2) operatīvās darbības subjektam, iestādei vai personai, kura pilnvarota veikt izmeklēšanu, prokuratūras struktūrvienībai un tiesai – ziņas, kas nepieciešamas attiecīgo iestāžu vai personu darbību regulējošos normatīvajos aktos noteikto funkciju veikšanai;

3) iestādei, kura ir tiesīga izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas, – ziņas, kas nepieciešamas tās lietvedībā esošo administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanai;

4) citai valsts un pašvaldību iestādei – ziņas normatīvajos aktos noteiktajā apjomā un paredzētajiem mērķiem;

5) darba devējam – ziņas, kas nepieciešamas, lai pārbaudītu fiziskās personas atbilstību normatīvajos aktos noteiktajiem ierobežojumiem, pieņemot to darbā vai dienestā (norādot normatīvo aktu, kas paredz attiecīgus ierobežojumus);

6) aizstāvim – ziņas par aizstāvamo personu kriminālprocesā vai administratīvā pārkāpuma lietā, to dokumentāri apliecinot;

7) zvērinātam tiesu izpildītājam – par lietvedībā esošo izpildu lietu – ziņas par naudas soda izpildi vai izdevumu par personai veikto pārbaudi alkohola koncentrācijas, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes konstatēšanai atmaksāšanu;

8) Eiropas Savienības dalībvalsts centrālajai iestādei – ziņas par personas notiesāšanu.