TĒMA: Ģimene

Vai nepilngadīga persona var dzīvot viena

J
jautā:
01. jūlijā, 2020
Aleksandra

Vai 17 gadus vecs bērns, kuram pēc mātes nāves ir palicis dzīvoklis un kurš dzīvo ar tēvu, var dzīvot viens šajā dzīvoklī? (Jo nav likuma par to, cik gadu vecumā bērns var dzīvot viens.)

A
atbild:
05. oktobrī, 2020
Ilona Barkovska
juriste

Ar portālā publicēto atbildi uz līdzīgu jautājumu var iepazīties šeit.

Līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā un vecāki ir viņa likumiskie pārstāvji.

Saskaņā ar Civillikuma 177. panta otro daļu aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Saskaņā ar Civillikuma 190. pantu nepilngadīgo bērnu manta, izņemot 195. pantā minēto, atrodas vecāku pārvaldībā; ja viens no vecākiem mirst vai citu iemeslu dēļ nevar bērnu mantu pārvaldīt, to pārvalda otrs no vecākiem viens pats.

Tātad, ja bērnam pieder kāda manta, tad šī manta līdz bērna pilngadības sasniegšanai atrodas abu vecāku vai viena vecāka pārvaldībā.