Ja pazudis nekustamā īpašuma pirkuma līgums

J
jautā:
16. jūnijā, 2020
Vladimirs

Ko man darīt, ja ir nozaudēts pirkuma līgums dzīvoklim, kurš bija pirkts tālajā 2004. gadā? Vai ir interneta vietne, no kuras šādos gadījumos var lejuplādēt pirkuma līgumu kopiju? Kur varu meklēt palīdzību? Man ir zināms konkrēts datums un pirkuma līguma numurs no zemesgrāmatu reģistra. Bet nav zināms notāra vārds, uzvārds.

A
atbild:
25. septembrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Kā iepriekš skaidrots LV portāla rakstā “Kas jāzina par dāvinājuma līguma slēgšanu”, nekustamā īpašuma atsavināšanas līgumu var taisīt trīs veidos:

  • kā privātu līgumu;
  • kā privātu līgumu, uz kura zvērināts notārs apliecinājis līdzēju parakstu īstumu;
  • kā notariālo aktu.

Tikai tad, ja pirkuma līgums noslēgts kā notariāls akts, notāra arhīvā glabājas līguma eksemplārs.

Ja līgums noslēgts privāti, tad arī pie pārdevēja vajadzētu būt šāda līguma kopijai, bet, ja gan pircējs, gan pārdevējs pazaudē līgumu jeb tiek pazaudēti visi līguma eksemplāri, tad pie notāra neglabājas neviens līguma eksemplārs.

Zemesgrāmatu likuma 47. pantā noteikts, ka zemesgrāmatu nodalījumā ieraksta tikai dokumentu, kas bijis par pamatu nostiprinājumam, tāpēc pašu pirkuma līguma kopiju zemesgrāmatu reģistrā neatradīsiet. Zemesgrāmatu nodalījumā būs rakstīts tikai “Pamats: 2004. gada [..] pirkuma līgums”.

Ja nekustamais īpašums ir nostiprināts zemesgrāmatā un arī citas līgumiskās saistības ir izpildītas, tad no šī līguma izrietošās saistības ir izbeigušās (skatīt Civillikuma 1811. pantu). Līdz ar to bez īpaša pamatojuma arī nespēju iedomāties, kādēļ šo līgumu vajadzētu meklēt.