Vai trešā persona var izmantot ceļa servitūtu

J
jautā:
06. jūnijā, 2020
Jānis lazdiņš

Ir nodibināts ceļa servitūts par labu noteiktam zemes īpašumam, kas ir nostiprināts gan kalpojošā zemes īpašuma zemesgrāmatā, gan valdošā īpašuma zemesgrāmatā. Ceļa servitūtu izmanto arī trešā persona nokļūšanai savā zemes īpašumā, taču slēgt ceļa servitūta līgumu, lai iegūtu servitūta tiesību, šis cilvēks nevēlas, pamatojoties uz tā, ka šo servitūtu izmanto ilgstoši (vairāk nekā 20 gadus), servitūta tiesības nav fiksētas zemesgrāmatā. Vai man ir tiesības ierobežot šo personu ceļa servitūta izmantošanā? Šīs personas zemes īpašums, tāpat kā mans zemes īpašums, robežojas ar valsts autoceļu.

A
atbild:
15. jūnijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Atbilstoši Civillikuma 1235. pantam no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka konkrētā servitūta izlietošana var sākties tikai tad, ja tas kā apgrūtinājums (lietu tiesība) ierakstīts kalpojošā īpašuma zemesgrāmatas nodalījumā saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 17. panta 1. punkta “a” apakšpunktu. Līdz tam trešā persona servitūtu izmantot nav tiesīga.