Kurš var izmantot servitūta ceļu

J
jautā:
01. jūnijā, 2020
Roberts

Labdien! Caur manu īpašumu iet servitūta ceļš uz nākamo zemesgabalu, kuru īpašnieks ir iznomājis uzņēmumam, kas nodarbojas ar komercdarbību: rok ārā melnzemi, kuru ved prom smagās mašīnas. Vai pa servitūta ceļu drīkst braukt uzņēmuma mašīnas? Vai man ir tiesības nelaist smago transportu vai laist, bet iekasēt samaksu? Paldies!

A
atbild:
08. jūnijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru lietošanas tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemesgabalam par labu. Turklāt no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatās. Šādā gadījumā valdošā nekustamā īpašuma īpašniekam servitūta tiesība jāizlieto taisnprātīgi, pēc iespējas saudzējot cita īpašuma tiesību. Tas nozīmē, ka servitūta tiesību drīkst izmantot tikai zemesgrāmatā reģistrētā valdošā nekustamā īpašuma katrreizējais īpašnieks (nevis nomnieks), vienlaikus uzņemoties atbildību un pienākumu uzturēt un uzlabot kalpojošo lietu. Savukārt par tiesībām izmantot servitūtu citām personām un par šādas izmantošanas nosacījumiem (piemēram, samaksu), pusēm būtu jāvienojas atsevišķi vai arī jārisina strīda jautājumi tiesā likumā noteiktajā kārtībā.

Pamats: Civillikuma 1130., 1131., 1139., 1151. un 1235. pants.