Garāža kā piebūve

J
jautā:
15. maijā, 2020
Cietusī

Mans vīrs pirms 40 gadiem uzbūvēja garāžu. Oficiāli, ar visām būvatļaujām un projektu. Pašvaldībai maksāja nodokļus un nomas maksu par zemi ap to. Pie šīs garāžas sienas cits cilvēks uzbūvēja savu garāžu. Bet ekspluatācijā to nav nodevis. Nodokļus u. c. maksājumus nav maksājis. Šī piebūve pašvaldībā uzrādās kā vienas garāžas otra sekcija. Tāpēc manam vīram dzīves laikā bija jālūdz atļauja šīs piebūves mantiniekam, lai dod atļauju iereģistrēt zemesgrāmatā. Bet viņš nevarēja to dot. Arī mans vīrs nu miris. Tagad neoficiāli uzbūvēto garāžu mantinieks atdevis citam cilvēkam, lai tas noformē uz sava vārda. Abi turpina izmantot zemi ap garāžu un māju, kurā es dzīvoju, bet viņi neizmanto pagalma daļu. No mājas zemes platība ap garāžu plānos ir nodalīta. Vairs nevēlamies maksāt piespiedu zemes nomu un nodokļus pašvaldībai, jo nevaram savu mantojumu izmantot. Pašvaldības policija dzen prom. Mans jautājums: kā “pielipināta” ēka varēja tik ilgi netikt nodota ekspluatācijā? Kāpēc šim jaunajam īpašniekam nav jāsamaksā viss, ko vīrs maksāja līdz tam: nomas maksa, nodokļi u. c.? Iznāk, ka esam bijuši muļķi, to darot. Zemesgabali ar sētu no mājas zemes nav nodalīti, to neļauj pašvaldība. Šo zemi lieto mājas iedzīvotāji un abi “viesi”, neko par to pašvaldībai nemaksājot. Arī mums nav tiesību prasīt, lai nenovieto automašīnas, lai nemēslo. Atļāvu radiem pie garāžas nolikt automašīnu. Kaimiņienes dēls tūlīt izsauca policiju, tie radiem uz vietas pieprasīja samaksāt sodu. Lai gan nekāda sakara kaimiņienes dēlam ar šo zemi nav, policija neko neskaidroja. Radi uz mani ir dusmīgi. Ja vēlos šo platību nodalīt, tiek prasīta pašvaldības atļauja, par kuru jāmaksā. Zīme “netuvoties tuvāk par 4 m” man jāpērk un jāuzstāda uz garāžas durvīm pašai. Pašvaldība draud atņemt mums garāžu par nomas un NĪ nodokļu nemaksāšanu.

A
atbild:
13. jūnijā, 2020
Zvērinātu advokātu birojs "Sorainen"
Toms Vilnis, zvērināts advokāts

Bez vispusīga faktisko apstākļu izklāsta un nepieciešamajiem dokumentiem jūsu situācijai nav iespējams sniegt konkrētu risinājumu. Iesakām vērsties pašvaldības būvvaldē, kur var saņemt bezmaksas konsultāciju no attiecīgā speciālista, arī jurista. Katrā ziņā jārēķinās, ka strīda atrisinājumam būs jāiegulda savi līdzekļi un laiks. Aicinām turpmāk līdzīgās situācijās nekavējoties informēt attiecīgo iestādi par neatļautām darbībām.