Laulātā atsevišķa manta

J
jautā:
25. februārī, 2013
Lāsma Bērziņa

Ja īpašums (zeme) tika iegūts mantojumā un pieder man vienpersoniski, vai pēc šī īpašuma pārdošanas laulātais var pieprasīt kādu daļu no iegūtajiem naudas līdzekļiem? Šķirti dzīvojam vairāk kā 10 gadus, laulība oficiāli nav šķirta, un bērni ir kļuvuši pilngadīgi.

A
atbild:
27. februārī, 2013
Latvijas Notariāts
Ilona Ķibilde, zvērināta notāre

Civillikuma 91.pants noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām.

Tas nozīmē, ka neatkarīgi no tā, kad Jūs ieguvāt mantojumu - pirms laulības vai tās laikā -, mantojums ir Jūsu atsevišķa manta, un tā pārdošanas gadījumā Jums nav jāizmaksā laulātajam daļa no iegūtajiem naudas līdzekļiem.