Vecāku pabalsts māmiņai, ja triju gadu laikā piedzimst nākamais bērns

J
jautā:
06. aprīlī, 2020
Dagnija

Vai par otro bērnu pienākas tāda paša apmēra valsts pabalsts kā par pirmo, ja otrais ir piedzimis 3 gadu laikā pēc pirmā bērna piedzimšanas?

A
atbild:
14. aprīlī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2020. gada 1. janvāra likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.6 panta ceturtā daļa paredz: sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Šo tiesību normu piemēro, ja:

1) sievietei ir tiesības uz vecāku pabalstu par nākamo bērnu;

2) nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais vēl nav sasniedzis 3 gadu vecumu;

3) par iepriekšējo bērnu sievietei ir bijis piešķirts vecāku pabalsts.

Ja visi nosacījumi tiek izpildīti, tad vecāku pabalstu piešķir ne mazākā apmērā kā par iepriekšējā bērna kopšanu (atbilstoši izvēlētajam pabalsta saņemšanas ilgumam).

Tātad – šī likuma norma attiecas tikai uz sievietēm. Ja māmiņai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, aprēķina vecāku pabalstu par jaundzimušo bērnu un šī pabalsta apmēru salīdzina ar pabalstu, kāds bija piešķirts par iepriekšējo bērnu. Piešķirs apmēra ziņā lielāko pabalstu.

Par citiem pabalstiem, kuru apmērs un nosacījumi nav mainījušies, izklāsts atrodams Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā informācijā vecākiem.