Vai var vērst piedziņu uz laulāto kopmantu

J
jautā:
12. martā, 2020
Ilze

Labdien! Vai zvērināta tiesu izpildītāja (ZTI) var veikt piedziņu pret mani, ja parādā ir vīrs? Manam vīram ir īres līgums par dzīvokli, ko piešķīrusi dome. Es un bērni esam apakšīrnieki. Tagad, kad ZTI saprata, ka no viņa nevar piedzīt (bet ir apķīlājusi mašīnu un savākusi pārmaksātos nodokļus), viņa ir ķērusies pie maniem ienākumiem. Bet kāpēc, ja Civillikuma 100. punkts norāda, ka atbildīgs ir viņš? Kāpēc piedzen no manis? Es neesmu galvotāja, tikai sieva. Vai es varu apstrīdēt šādu rīcību? Vai viņa var paņemt manus pārmaksātos nodokļus? Īres līgums bija uz vīra vārda, viņš maksāja un skaitījās īrnieks.

A
atbild:
28. aprīlī, 2020

Labdien!

Precīzi nezinot visus lietus faktiskos apstākļus, var sniegt vispārīgu atbildi.

Noprotams, ka jautājums ir par to, vai tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz laulāto kopmantu.

Tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz parādnieka kustamo vai nekustamo īpašumu kā daļu laulāto kopmantā.

Civillikuma 89. pants nosaka: katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu.

Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.