TĒMA: Tieslietas

Vai drīkst izmantot autora darbu bez saskaņošanas

J
jautā:
04. martā, 2020
Līga

Labdien! Pasākuma laikā uzņēmu fotogrāfiju, kurā redzams mākslas darbs. Vai drīkstu bez saskaņošanas vai atlīdzības maksāšanas šo fotogrāfiju izmantot krekliņa dizainam un šo krekliņu pārdot?

A
atbild:
06. martā, 2020

Autora tiesības reglamentē Autortiesību likums, kura 15. panta 4. daļā ir minētas šādas izņēmuma tiesības:

(4) Autoram ir tiesības izmantot savu darbu jebkādā veidā, atļaut vai aizliegt tā izmantošanu, saņemt atlīdzību par atļauju izmantot savu darbu un par darba izmantošanu, izņemot likumā paredzētos gadījumus.

Līdz ar to autora atļaujas saņemšana darba izmantošanai, kas regulētu arī atlīdzības apmēru par tā izmantošanu, ir noteikta normatīvajā aktā – tādējādi ir obligāta.

Tāpat jāvērtē, vai attiecībā uz minēto darbu vēl joprojām ir piemērojama autortiesību aizsardzība, t. i., autortiesības ir spēkā visu autora dzīves laiku un 70 gadus pēc autora nāves, izņemot Autortiesību likuma 37. pantā minētos gadījumus.