E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19442
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Griba mantot ir jāizsaka pēc mantojuma lietas uzsākšanas

J
jautā:
01. martā, 2020
Andrejs

Labdien! Situācija šāda. Māte, mājas un zemes vienīgā īpašniece, ir mirusi. Mantojamā īpašumā turpina dzīvot un to uzturēt divi mirušās dēli, es un brālis. Brālis dosies pie notāra uzsākt mantojuma pieņemšanu. Vai tad, ja es noteiktā termiņā vai gada laikā nedošu konkrētu atsauksmi, tiks uzskatīts, ka esmu pieņēmis mantojumu klusējot?
Mirušajai mātei ir trešais dēls, mūsu brālis, kurš dzīvo citur. Viņš termiņā pieteiksies mantojuma pieņemšanai.
Kādā termiņā man obligāti jāpiesakās, lai nezaudētu tiesības uz savu mantojuma daļu? Par testamenta esību nav zināms.

A
atbild:
28. maijā, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Par mantojuma atklāšanās dienu uzskata dienu, kad iestājusies mantojuma atstājēja nāve. Līdz ar to mantojuma lietu pie notāra var uzsākt jau tūlīt pēc tam, kad saņemta miršanas apliecība. Iesniegums par mantojuma pieņemšanu jāiesniedz zvērinātam notāram, kas praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kurā bija mirušā pēdējā dzīvesvieta. Tas būtu jāizdara gada laikā no ziņu saņemšanas par mantojuma atklāšanos vai, ja zvērināts notārs ir izsludinājis mantojuma atklāšanos, oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publicētā sludinājuma norādītajā laikā. Tas parasti ir termiņš, kas ir īsāks par likumisko mantojuma pieņemšanas termiņu (gadu), bet nav īsāks par trim mēnešiem. Tā laikā pārējiem mantiniekiem tiek dota iespēja paziņot, vai viņi vēlas mantojumu pieņemt vai atraidīt, kā arī var pieteikties kreditori. Ja vēlēsities savu mantojuma daļu pieņemt, Jums būs jādodas pie notāra. Informāciju par mantojuma lietas uzsākšanu var noskaidrot, sekojot sludinājumiem oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, kā arī pārbaudot ziņas Mantojumu reģistrā, kas ir publisks valsts reģistrs, kuru uztur Latvijas Zvērinātu notāru padome. Mantojumu reģistrā var saņemt ziņas, vai mantojuma lieta ir uzsākta un pie kura notāra, kā arī uzzināt, kāds ir notāra izsludinātais termiņš mantinieku gribas izteikšanai par mantojuma pieņemšanu vai atraidīšanu un kreditoru pretenziju iesniegšanai.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 107 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU